VÁLKA NA DONBASE

Macron navrhuje stažení bojových sil na východě Ukrajiny

VÁLKA NA DONBASE
Macron navrhuje stažení bojových sil na východě Ukrajiny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce navrhnout stažení bojových sil v hraniční oblasti na východě Ukrajiny, kde pokračuje konflikt. Učinit tak hodlá na příští schůzce takzvané normandské čtyřky, tedy nejvyšších představitelů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska. Schůzka se má uskutečnit ještě před summitem zemí G20 na začátku července v Hamburku. Macron se tak vyjádřil na pondělní tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Paříži.

Macron Porošenka ubezpečil, že Francie neuzná ruskou anexi Krymského poloostrova, a dodal, že Francie podporuje ukrajinskou svébytnost v mezinárodně uznávaných hranicích.

Představitelé samozvaných lidových republik na Donbasu reagovali na Macronova slova s rozpaky. „Je to, jako kdyby se (Macron) snažil znovu vynalézt kolo, mluví o tom, o čem jsme jednali už dávno před tím… O stažení bojových sil, které sabotuje ukrajinská strana. O osvobození zadržených osob jsme jednali loni na podzim,“ řekl podle agentury Interfax zástupce luhanských separatistů Vladislav Dějněgo.

Separatisté také znovu označili Kyjev za viníka nedodržování mírových dohod. „Pohybujeme se v kruhu. O všem jsme už jednali a k ničemu to nevedlo. Kyjev neustále celý proces sabotuje a není důvod si myslet, že ho sabotovat přestane,“ řekl spolupracovník agentury Interfax.

Normandská čtyřka by se podle Macrona mohla sejít někdy na přelomu června a července. Podle francouzského prezidenta sdílí německá kancléřka Angela Merkelová jeho odhodlání ukrajinskou krizi vyřešit.

Macron také řekl, že návrh Spojených států, podle kterého by se ukrajinská krize dala vyřešit mimo rámec minských dohod, není důvěryhodný. Podle něj by šlo už od samého začátku o chybu.

Ukrajisnká armáda na Donbase. - Foto: ukrajinské min. obrany

 

,

26. června 2017