Jose Fernandez – americký příběh s kubánským akcentem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kubánská revoluce v 50. letech, během které se v zemi dostala k moci socialistická vláda Fidela Castra, spustila vlnu emigrace. Mnoho exulantů našlo nový domov na jihu Floridy, jejíž metropole Miami se stala největším neostrovním kubánským městem. Baseball je součástí historie Kuby i kubánského exilu déle než klukovský sen Fidela Castra stát se profesionálním baseballistou v USA.
Není divu, že tragická smrt 24letého nadhazovače Joseho Fernandeze, který se dostal mezi pět nejlepších hráčů baseballu všech dob, otřásla kubánskou komunitou. Fernandez zemřel při nehodě motorového člunu, který minulou sobotu v noci najel v plné rychlosti do kamenité hráze poblíž Miami Beach.
Fernandez zahynul v západním Atlantiku, do jehož vod se několikrát odvážně pustil při opakovaných pokusech o emigraci z Kuby, píše komentátor Greg Cote z deníku Miami Herald. Uspěl až napočtvrté v roce 2007, kdy s matkou a sestrou dopluli do Mexika, odkud se v následujícím roce všichni přestěhovali do USA.
Po neúspěšných pokusech o emigraci skončil mladý Fernandez v kubánském vězení. Jakmile se ale dostal do USA, intenzivně trénoval. Po pěti letech získal ocenění „All Star“ a vydal se na cestu legendárního sportovce.
Ale Fernandez byl více než úspěšným hráčem baseballu. Lidé ho obdivovali i za to, s jakou radostí dokázal hrát sport, který se stal jeho obživou. „Byl v něm vidět ten malý kluk,“ řekl o Fernandezovi manažer Don Mattingly, manažer klubu Marlins. „Jose hrál se stejnou radostí, jakou baseball hrají děti v baseballové Little League.“
Jose Fernandez nebyl jenom největší mladá sportovní hvězda, pro kubánské fanoušky miamského týmu Marlins byl jejich místním hrdinou. Během pohřebního procesí se průvod zastavil před kubánskou restaurací La Caretta, do které Fernandez často chodil. Nikdy zde neodmítl udělit autogram nebo zapózovat pro fotografii, když jej náhodní hosté požádali.
Policie vyšetřuje osudnou nehodu, při které ve člunu kromě Fernandeze zahynuli i další dva lidé. Existují spekulace, že k nárazu mohlo dojít kvůli alkoholu či drogám. Přesto pro mnoho fanoušků smutek ze ztráty jejich hrdiny je silnější než spekulace o možných příčinách Fernandezova úmrtí. „Jeho životní příběh je pro obyvatele Miami větším symbolem, než kterým se dokáže stát většina jiných sportovců pro svá města, ve kterých hrají. Jose byl jedním z nás,” napsal floridský korespondent CNN Boris Sanchez.