Státní dluh loni klesl o 60 mld. na 1,61 bilionu Kč

Státní dluh loni klesl o 60 mld. na 1,61 bilionu Kč

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Státní dluh se loni snížil o 59,6 miliardy korun na 1,613 bilionu Kč. Na poklesu má zásluhu přebytek státního rozpočtu 61,8 miliardy Kč a zefektivňování řízení likvidity státní pokladny, uvedlo v pátek ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh 153 000 Kč.

Údaj o státním dluhu již v prosinci oznámil ministr financí Andrej Babiš. „Zkrotili jsme státní dluh, který za mých předchůdců astronomicky narostl. Od mého nástupu do funkce ministra financí jsme jej snížili o 70 miliard Kč,“ uvedl v pátek.

Podíl státního dluhu na HDP se meziročně snížil ze 36,7 procenta na 34,2 procenta, dluhová zátěž klesá třetím rokem v řadě. „Poměrové zadlužení vůči HDP kleslo za dobu fungování naší koaliční vlády o 6,9 procentního bodu,“ dodal ministr.

Státní dluh je na nejnižší hodnotě od roku 2011. Důvodem poklesu je podle analytika Komerční banky Marka Dřímala hlavně přebytek rozpočtu, což umožnilo ministerstvu financí snížit nový státní dluh. „V příštím roce se státní dluh mírně zvýší, a to o asi 25 miliard Kč,“ odhadl.

Státní dluh se loni snížil o 59,6 miliardy korun na 1,613 bilionu Kč. Ilustrační foto - Shutterstock

Celkový objem peněz ve státní pokladně vzrostl, mimo jiné díky novým legislativním a technickým opatřením, která přinesla rozšíření o účty resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťoven a svazů zdravotních pojišťoven. „Další posílení celkových peněžních prostředků ve státní pokladně při současném poklesu státního dluhu vyvrací neustále opakovaná a přitom nepodložená tvrzení řady komentátorů, že zadlužení státu klesá uměle, protože údajně rozpouštíme státní rezervy,“ uvedl náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek.

Nahrazování státních pokladničních poukázek střednědobými státními dluhopisy bez výnosu přispělo k poklesu podílu krátkodobého dluhu o 2,1 procentního bodu na 14,3 procenta, což je nejnižší hodnota ukazatele na konci roku. Podíl krátkodobého dluhu na HDP se snížil o 1,1 bodu na 4,9 procenta.

Pavelek označil za úspěch i zvýšení podílu státního dluhu, s nímž nejsou spojeny úrokové výdaje, ale který přináší úrokové příjmy. Tento podíl se loni více než zdvojnásobil na 12 procent. Celkové úrokové výdaje na obsluhu státního dluhu klesly o 4,7 miliardy Kč. „Zásadní roli hrál prodej státních dluhopisů za záporný výnos v celkové jmenovité hodnotě 145,7 miliardy Kč,“ podotkl Babiš. Emisemi státních dluhopisů za tzv. záporný výnos, kdy investoři státu platí za to, že mu půjčí peníze, dosáhlo MF dodatečných příjmů rozpočtu 803 milionů Kč.

MF se i s ohledem na zájem investorů zaměřilo na vydávání střednědobých státních dluhopisů bez výnosu se splatností v letech 2017 až 2019. Celková hrubá emise těchto dluhopisů činila 112 miliardy Kč a díky jejich prodeji si státní rozpočet přilepšil o 752 milionů Kč.

,