Útěk Krejčíře

Krejčíř chystal útěk z vězení, převezli ho do věznice s nejvyšší ostrahou

Útěk Krejčíře
Krejčíř chystal útěk z vězení, převezli ho do věznice s nejvyšší ostrahou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čech Radovan Krejčíř, vězněný v Jihoafrické republice, byl kvůli dalšímu pokusu o útěk urychleně převezen do věznice s maximální ostrahou. Krejčíř si v JAR odpykává 35letý trest za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. Soudy, ve kterých je obžalován z dalších trestných činů, pokračují.

Podle jihoafrických zdrojů je Krejčíř od 23. června v nejlépe střežené věznici země eBongweni C-Max v Kokstadu, kde si tresty odpykávají násilníci. Převezen tam byl z pretorijské věznice Kgosi Mampuru II. Tvrdí, že pravý důvod jeho přesunu je politický, protože na novém místě nemá přístup k náležitému právními servisu pro kauzy, v nichž soudní řízení ještě neskončilo.

Krejčíř tvrdí, že do Kokstadu nepatří, protože není násilník a chová se ve vězení řádně. Můj pobyt v Kokstadu „je zbytečný, nepraktický a je také plýtváním času. Nejsem násilník, nejsem agresivní a je to prostě jenom zneužití moci,“ napsal Krejčíř ve svém prohlášení.

Důvodem přesunu podle úřadů ale byla příprava útěku. Podle tisku se našlo oblečení označené jako policejní, ve kterém chtěl Krejčíř s pomocí podplacených policistů z věznice uniknout.

Mluvčí vězeňské správy k dotazu o detailech příprav útěku řekl, že věc vyšetřuje policie. Policejní mluvčí Vishnu Naidoo sdělil, že za Krejčířův přesun je odpovědná vězeňská služba. „Vězní ho v takovém zařízení, jaké odpovídá hrozbě, již (Krejčíř) představuje. Vzhledem k četným pokusům o útěk je považován za nebezpečného vězně,“ řekl Naidoo.

Mezi obviněními vznesenými proti Krejčířovi jsou i tři pokusy o útěk. Plán v roce 2015 počítal s výdaji až 25 milionů randů (44 milionů Kč) a zahrnoval i jeho matku a vrtulník. V Kokstadu byl Krejčíř už několikrát, naposledy loni v prosinci, rovněž proto, aby nemohl uprchnout.

Minulý týden se jihoafrický soud zabýval Krejčířovou stížností na podmínky, jaké má ve věznici. Kromě jiného mu vadí, že je vzdálen 700 kilometrů od rodiny a nemá kontakt s právníky. „V Kokstadu nemohu vidět dceru Evangelinu. Jediná osoba, která ji sem může dopravit, je její babička Priya Christopherová, ale kvůli jejímu zdravotnímu stavu do Kokstadu cestovat nemůže. Jsem tak připraven o tento kontakt, což je psychologické mučení,“ napsal Krejčíř.

Uvedl také, že pokud nebude být moci přesunut, pak žádá, aby měl možnost kontaktovat se s rodinou Skypem. „Jsem připraven zaplatit v tomto ohledu veškeré výdaje,“ nabídl. Mluvčí vězeňské služby ale tuto možnost vyloučil.

„Je vězněn v souladu s jeho bezpečnostním zařazením, tedy tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost. Výhody, které má, odpovídají jeho zařazení,“ řekl.

Krejčíř uprchl v roce 2005 z Česka před policejním vyšetřováním. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je za mřížemi. V zemi čelí řadě obvinění. Jediný případ, který v JAR zatím dospěl k verdiktu, je pokus o vraždu, únos a obchod s drogami, za což dostal 35 let vězení. V České republice byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení.

,

20. července 2017