Na Západě dramaticky klesá zájem o demokracii, varuje studie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přestože jsou západní země stále vnímané jako světová výspa svobody, zájem jejich občanů o demokracii pomalu upadá. Tento trend lze vysledovat prakticky všude – v západní Evropě, v Severní Americe i v Austrálii. Vyplývá to z nové studie listu Journal of Democracy, o němž v posledních dnech informuje například britský The Telegraph.
Základní otázka studie byla jasná – uveďte, jestli považujete za „nezbytné“ žít v demokratické zemi. Tuto otázku autoři studie v různých zemích kladli lidem, kteří se narodili mezi lety 1930–1990. Zaměřili se například na Spojené státy, Velkou Británii, Švédsko, a nebo Austrálii.
Ze studie jednoznačně vyplynulo, že zatímco většina starších lidí si přeje žít v demokracii, mladším ročníkům na tom příliš nesejde. Například ve Velké Británii více než dvě třetiny lidí narozených ve 30. letech uvedly, že je pro ně „nezbytné“ žít v demokracii. U lidí, kteří se narodili v 80. letech, to ale bylo jen o málo víc než jedna čtvrtina. Prakticky totožný vývoj lze vysledovat i v USA.
O něco lépe podle studie dopadlo Švédsko. I tam sice zájem o demokracii u mladších ročníků klesá, rozdíl ale není tak výrazný – žít v demokracii je „nezbytné“ pro zhruba 80 % Švédů narozených ve 30. letech, u lidí narozených v 80. letech to bylo zhruba 60 %.
Studie se má v úplném znění objevit v lednovém čísle listu Journal of Democracy. Vypracovali ji Yascha Mounk z Harvardu a Roberto Stefan Foa z univerzity v australském Melbourne.
Mounk britskému Telegraphu řekl, že výsledky jejich studie jsou značně znepokojující a mohou znamenat předzvěst velkých změn v západních společnostech.