Kyberválka na Východě

Ukrajina zablokovala ruskou obdobu Facebooku, kvůli ruským kyberútokům

Kyberválka na Východě
Ukrajina zablokovala ruskou obdobu Facebooku, kvůli ruským kyberútokům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ukrajina na svém území zablokovala přístup na ruskou sociální síť Vkontakte. Kromě ní zablokovala také webový vyhledávač Yandex, e-mailovou službu Mail.ru a také server Odnoklassniki, sdružující bývalé spolužáky. Stránky byly zablokovány na příkaz ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Podle jeho slov se jedná o reakci na kyberútoky vedené Ruskem. O zablokování informují například The Guardian či Russia Today.

Důvodem pro zablokování jsou kyberútoky, kterým podle Porošenka Ukrajina ze strany Rusů čelí. Ukrajinský prezident se původně měl snažit využít ruské sociální sítě k boji proti ruské „hybridní válce“, ale nakonec se je rozhodl zablokovat. „Masivní kyberútoky po celém světě, zejména intervence do volební kampaně ve Francii, naznačují, že je na čase dělat věci jinak a silněji,“ napsal Porošenko na svém účtu na sociální síti Vkontakte.

Sociální síť VKontakte - ilustrační foto Shutterstock

Porošenkův dekret dále nařídil zablokovat stránky ruské společnosti Kaspersky Labs, která působí na trhu počítačové ochrany. Ukrajina dále zablokovala několik velkých ruských televizních kanalů, bank nebo ruského výrobce počítačových softwarů – společnost 1C.

Sociální síť Vkontakte je na Ukrajině populárnější než Facebook a má zde až 15 milionů uživatelů. Odnoklassniki je serverem sdružující bývalé spolužáky ze škol v bývalém Sovětském svaze. Obě stránky jsou vlastněny ruskou společností Mail.ru Group, do jejíž portfolia patří i další zablokovaná stránka – e-mailová služba Mail.ru. Vyhledávač Yandex patřící stejnojmenné společnosti je taktéž vlastněný Rusy.

, tk