Trump označil výrok soudce blokující jeho výnos za směšný
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký prezident Donald Trump v sobotu kritizoval páteční verdikt federálního soudce Jamese Robarta, který pozastavil platnost Trumpova antiimigračního dekretu. Nový šéf Bílého domu na svém twitterovém účtu mimo jiné napsal, že výrok soudce je směšný a bude zrušen.
Pozastavení platnosti Trumpova výnosu má podle soudu trvat do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti dekretu podal generální prokurátor státu Washington Bob Ferguson. Proti Trumpovu týden starému zákazu už vystoupili soudci v několika státech USA včetně Kalifornie a New Yorku, ale Robartovo rozhodnutí má podle agentury AFP největší dosah.
Ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že americké úřady na základě rozhodnutí soudu umožní vstup do země lidem s vízy, jejichž platnost kvůli Trumpovu dekretu dočasně zrušilo.
„Názor takzvaného soudce, který v podstatě odnímá naší zemi vymáhání práva, je směšný a bude zrušen!“ napsal v sobotu ráno místního času na Twitteru Trump. Uvedl také, že považuje za velký problém, „pokud země už není schopna říci, kdo do ní může vstoupit a kdo nikoli, obzvláště z bezpečnostních důvodů“.
The opinion of this so-called judge, which essentially takes law-enforcement away from our country, is ridiculous and will be overturned!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4. února 2017
„Je zajímavé, že jisté blízkovýchodní země s tímto zákazem souhlasí,“ napsal také Trump, aniž by konkrétně nějaký stát jmenoval.
Rozhodnutí amerického prezidenta z minulého týdne o uzavření hranic pro uprchlíky přivítal ústy svého mluvčího český prezident Miloš Zeman. Trump podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka „chrání svoji zemi“. Trumpovo právo na podobné dekrety hájil tento týden například i polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, podle něhož má svrchovaná země právo rozhodovat o své imigrační politice.
Už před Trumpem zkritizoval výrok soudu i prezidentův mluvčí Sean Spicer, podle kterého má šéf Bílého domu ústavní právo i zodpovědnost chránit vlast a lid USA. Mluvčí uvedl, že se vláda proti rozhodnutí o zablokování dekretu okamžitě odvolá.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedlo, že ministerstvo spravedlnosti co možná nejdříve podá žádost o pozastavení platnosti soudního verdiktu. Samotné ministerstvo spravedlnosti se ale zatím nevyjádřilo.
Americký prezident podepsal minulý týden nařízení, jímž na tři měsíce uzavřel hranice USA státním příslušníkům sedmi zemí (Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu), u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Prezident zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob.
Tisíce lidí demonstrovaly proti Trumpovi v Londýně i Berlíně
Proti Trumpovu nařízení v sobotu protestovalo několik desítek tisíc lidí v Londýně. Protestujcí požadovali také zrušení pozvání k návštěvě Británie, které Trumpovi dala premiérka Theresa Mayová. Další protitrumpovské protesty probíhaly v Berlíně, v Indonésii nebo na Filipínách
Účastníci londýnské akce se shromáždili poblíž americké ambasády v britské metropoli a svůj pochod ukončili před sídlem britských předsedů vlády v Downing Street číslo deset. Nesli transparenty s hesly „Ne Trumpovi. Ne válce.“, „Nedělejte z muslimů obětní beránky!“ nebo „Solidaritu, ne rasismus!“. Podle organizátorů se demonstrace zúčastnilo 40.000 lidí.
„Jsem tady kvůli mým právům i kvůli právům všech muslimů, Mexičanů a Palestinců… Ať je jasné, že se dokážeme sjednotit jako země a postavit se bigotnímu rasistovi, který nenávidí ženy,“ citoval list The Guardian jednoho z účastníků dnešní londýnské demonstrace.
Kromě aktuálního sporného dekretu protestovali podle agentury DPA lidé také proti „škodlivé“ spolupráci premiérky Theresy Mayové s prezidentem Trumpem. Požadovali, aby předsedkyně vlády stáhla oficiální pozvání do Británie, které Trump během její nedávné návštěvy ve Washingtonu obdržel.
Už od minulého víkendu Britové kvůli Trumpově antiimigrační politice podepisují petici proti návštěvě amerického prezidenta v Británii. Dosud svůj podpis připojilo přes 1,8 milionu lidí.
Obdobné, i když méně početné akce jako v Londýně se v sobotu konaly také ve skotském Edinburghu a severoirském Belfastu.
Zhruba 1200 lidí se sešlo na demonstraci proti Trumpovi také v německé metropoli. Shromáždili se před americkou ambasádou, která stojí v bezprostředním sousedství symbolu Berlína – Braniborské brány. Také oni požadovali, aby americký prezident své protiimigrační nařízení zrušil.
V metropolích Indonésie a Filipín demonstrovali dnes proti imigrační politice amerického prezidenta studenti a aktivisté ze skupin na ochranu lidských práv.