Folklor doby, nebo pokračující hybridní válka?

Domobrana proti „multikulti neonacistům“

Folklor doby, nebo pokračující hybridní válka?
Domobrana proti „multikulti neonacistům“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejdřív se bude střílet ve Strakově akademii a parlamentu,“ prohlásil Martin Holkup, velitel „Roty Jana Žižky z Trocnova“, pobočky spolku zvaného Českoslovenští vojáci v záloze. Veteránovi z mise v Bosně vůbec nevadilo, že ho přitom natáčí Česká televize. Masakr politiků by podle Holkupa proběhl v okamžiku, kdy by Česko vstoupilo do války pod velením NATO.

„To nebylo míněno jako výhrůžka, jak uvedla ČT, ale jako varování před občany, kteří využijí článek 23 Základní listiny práv a svobod člověka, který je součástí Ústavy ČR. Neboli pokud z důvodu vlastního prospěchu uvedete vlastní lid do neštěstí, přivede vás lid k odpovědnosti,“ upřesnil později v internetové diskusi sám Holkup, řidič autobusu na lince mezi Pískem a Milevskem, původně voják z povolání, který sloužil u protiletadlového pluku ve Strakonicích a také na zmíněné zahraniční misi. Na internetu Holkup nazývá Václava Havla „největším zrádcem československého lidu“ a vybízí občany, aby si „vzali naši vlast zpět“.

Skupina Českoslovenští vojáci v záloze dnes čítá kolem šesti tisíc členů, kteří se dávají dohromady přes Facebook a ruskou sociální síť Vkontakte. Vytvořila se kolem podplukovníka v záloze Marka Obrtela. Ten se před minulými Vánocemi rozhodl vrátit vyznamenání, která získal při misích NATO, mimo jiné jako velitel 11. polní nemocnice v Afghánistánu. Severoatlantickou alianci označil za „zločineckou organizaci“ a uvedl, že svým krokem chtěl „jednoznačně vyjádřit svůj naprostý nesouhlas s politikou USA, uplatňovanou vůči Rusku, zemím EU a všem svobodným a suverénním zemím světa“.

„Systematická hlídková činnost“

Obrtelovi „záložáci“, od nichž se ministerstvo obrany distancovalo a uvedlo, že nemají nic společného s aktivními zálohami Armády ČR, mají nejen velmi profesionální webové stránky, ale skutečně budují neoficiální domobranu. Scházejí se na akcích, jimž říkají „poradní ohně“, natáčejí videa, na nichž cvičí jak s airsoftovými, tak s ostrými zbraněmi. Ty by podle svých prohlášení byli ochotni použít nejen proti běžencům, před nimiž chtějí střežit státní hranice.

„Postavení otců od rodin nám velí chopit se zbraní v případě, že se nám ve spolupráci se všemi lidmi dobré vůle nepodaří zastavit politiky, kteří volají po zbrojení a odvodech. Nedopustíme, aby naši nejbližší trpěli stejně, jako trpí ženy a děti v ulicích novorosijských měst,“ uvádí se na webu vznikající soukromé armády, jejíž páteř by měli tvořit bývalí vojáci, kteří se samopaly či automatickými puškami umějí velmi dobře zacházet a z nichž mnozí také moderní zbraně vlastní, jak ukazují instruktážní videa. Pozoruhodné je, že východoukrajinská města nazývají výrazem, jaký pro ně používá Putinova propaganda.

Je pravděpodobné, že aktivitami těchto lidí se zabývají čeští zpravodajci. Některé okolnosti totiž ukazují na to, že podobné spolky nemusejí být pouze náborovou základnou ruských tajných služeb, ale podle jistých náznaků možná i jejich spoluvýtvorem.

V posledních týdnech se falešní záložáci propojují s xenofobní stranou NE Bruselu – Národní demokracií, vedenou Adamem B. Bartošem, známým zveřejňováním seznamů Židů či „pravdoláskařů“. „Jsme připraveni převzít od Národní demokracie na svá bedra úkol v metodické pomoci výstavby domobrany,“ prohlásil Obrtel 17. listopadu před Obecním domem v Praze, kam Bartoš svolal protiimigrační demonstraci. (Obrtel 10. prosince v DVTV.cz oznámil, že na pozici velitele Čs. vojáků v záloze rezignoval.)

Další milici tedy připravují i „bartošovci“. „Proces formování se teprve rozbíhá. Zatím jde o několik set členů,“ tvrdí František Krejča, pověřený koordinováním „Národní domobrany“. Bývalý etnograf Jihočeského muzea v Českých Budějovicích je poručíkem ve výslužbě – vojenské ostruhy získal v 70. letech, když po základní službě strávil rok na „zahraniční technické pomoci“ v Libyi, kde měl podle svých slov na starosti „vojenskou výzbroj a tanky“. Webové stránky Národní domobrany Krejča spustil „symbolicky v den 77. výročí národní mobilizace“ 23. září 1938 a už od léta pořádá náborové akce a besedy. Během jedné, na pražském Vyšehradě, byla přednesena i přísaha vznikající domobrany. „Budeme bránit český národ, seč nám síly budou stačit, před nepřáteli vnějšími i nepřáteli vnitřními.“

Krejča odpověděl Týdeníku Echo e-mailem na zaslané otázky. Mezi vnitřní nepřátele je podle něj nutné zařadit „havloidní neofašisty“ a „multikulturní neonacisty“. „Smrtelným nebezpečím“ zvenčí je podle etnografa na penzi „NATO a USA a jejich snaha rozpoutat velkou válku“. Bartošovci plánují provádět „systematickou hlídkovou činnost v obcích a městech“, aby chránili občany „před případným pouličním násilným kriminálním chováním dlouhodobě zde pobývajících azylantů a cizinců-migrantů“.

„Musíme budovat domobranu, která bude schopná v případě určitého názorového konfliktu zastávat názory občanstva. Kdybychom ji teď měli, tak by se parlament, vláda a neziskovky nemohly chovat, jak se chovají,“ napsal Krejča už dříve na internetu. Jaké chování má „velitel“ na mysli, prozrazuje v jedné ze svých odpovědí: „Mají poslanci, senátoři a členové vlády mandát na ‚přijímání‘ migrační invaze jako něčeho nezbytného a nadále již samozřejmého?“

Jeho strana pořádala v půlce listopadu přednášku experta Jana Skalického „Zbraně v rukou občanů a jejich problematika“. Bývalý policista, člen republikového výboru strany Svobodných europoslance Petra Macha a člen rady Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva vysvětlil, že současná legislativa znemožňuje, aby muži, kteří si na vojáky v branných spolcích dosud jen hrají (i když třeba profesionály v minulosti byli), mohli se zbraněmi cvičit i mimo prostory licencovaných střelnic, neřkuli hlídkovat někde na ulicích nebo v lese. Podle Skalického by se ale tato neblahá situace měla změnit.

„Ozbrojený občan se špatně vozí v dobytčáku do koncentráku... a také se od něj špatně vybírá džizja,“ uvedl expert na přednášce před bartošovci. Arabský výraz, který použil, znamená daň, jež se v minulosti vybírala v islámských státech od nemuslimského obyvatelstva. V lecčems je tedy zbrojní expert Svobodných se stranou, kterou BIS pravidelně uvádí ve svých zprávách o extremismu, na stejné vlně.

„Já ale nejsem pro to, aby uskupení jako Národní demokracie budovaly vlastní ozbrojené složky,“ řekl Týdeníku Echo Skalický. „Kdyby měla každá strana domobranu, tak by místo předvolební kampaně po sobě začaly střílet,“ vysvětlil. Podle Skalického může ale i mimoparlamentní strana iniciovat zákon, který by vznik domobran umožnil. „Ozbrojené složky by měl budovat a dozorovat toliko stát a já jsem pro, aby se pro uznání domobran nastavil legislativní rámec,“ říká expert, podle nějž by jádro domobrany mohlo vniknout jako „záloha Policie ČR“. „Policie každý rok propustí do civilu asi patnáct set lidí, takže za dvacet let tam máme třicet tisíc bývalých policistů, kteří prošli výcvikem. A kdyby každý pátý z nich řekl, že je pro svou bezpečnost ochoten něco dělat, mohou se kolem nich ty dobrovolné složky nabalovat, tak jako se kolem profesionálů nabalují dobrovolní hasiči,“ rýsuje Skalický znění návrhu zákona, který se rozhodl s lidmi z Národní demokracie společně vypracovat.

Šance, že takový zákon projde, se v současné době rovná nule. Ale i kdyby k tomu jednou přece jen došlo, nehrozí zneužití těchto dobrovolných gard, jak se to v minulosti stalo v případě Lidových milicí nebo SA? „Naopak, domobrany by byly brzdou proti zneužití stávajících ozbrojených složek v případě, že by se vlády ujala mafiánská klika organizovaného zločinu typu George Sorose a podobných darebáků, který ohrožují celý svět přes NGO a podobné aktivity,“ uzavírá Skalický. Stejně jako „záložáci“ a bartošovci ale vnímá coby nejaktuálnější úkol vznikajících domobran ochranu před běženci. „V případě mnoha ‚imigrantů‘ se smývá hranice mezi běžnou kriminalitou a válkou proti naší civilizaci,“ pronesl Skalický na zmíněné přednášce.

Nesmí dojít ke kolapsu

Vypjatá mezinárodní situace podnítila aktivitu domobran i v okolních státech. Zatímco v Polsku převážná většina ze 120 polských uskupení (podle odhadu polské armády mají celkem kolem 10 000 mužů) považuje – na rozdíl od těch českých – za hlavní ohrožení to ze strany Ruska, nejznámější slovenská domobrana to má zřetelně jinak. Velitel skupiny Slovenští branci (SB) Peter Švrček prošel výcvikem v ruské domobraně Narodnij sobor, a bývalý člen SB Martin Keprta dokonce odešel bojovat na Ukrajinu na stranu separatistů. Podle jeho slov tam donedávna válčilo dalších asi třicet Slováků. SB původně spolupracovali s nacionalistickým Slovenským Hnutím Obrody, teď tvrdí, že jsou „apolitičtí“.

„Tyto milice samy o sobě pravděpodobně neznamenají ohrožení – pokud nedojde ke kolapsu jednoty a legitimity státu,“ poznamenal pro Týdeník Echo Mark Galeotti z Newyorské univerzity, jenž se specializuje na otázky bezpečnosti v Rusku a východní Evropě. Zhroucení, které nastalo například na Ukrajině, ale podle něj přineslo spíše vznik zbrusu nových paramilitárních jednotek, které do té doby neexistovaly. „Byly vytvořeny velice rychle, často z řad dezertérů a defektorů z bezpečnostních složek a také z lidí z organizovaných kriminálních gangů,“ dodává Galeotti. Podle něj jsou pokusy o zakládání domobran v Česku a na Slovensku spíše „symptomy politického rozdělení a ztráty víry v oficiální instituce, což Kreml se zanícením povzbuzuje“.

Ostatně renesanci občanských domobran zažívají také USA, navzdory tomu, že tam vliv Moskvy zdaleka tolik nesahá. Jen v prvních třech letech po zvolení Baracka Obamy prezidentem se počet lokálních domobran ztrojnásobil z původních 85 na více než tři sta. Příslušníci jedné z nich byli v roce 2012 obviněni z přípravy atentátu na prvního Afroameričana v Bílém domě. Mnozí z příslušníků těchto domobran „věří, že naše vláda spolupracuje s jakousi globální tyranskou entitou a že svět už ovládl Nový světový řád“, jak řekl expert na konspirační teorie Mark Pitcavage časopisu New Yorker.

Svět je skutečně globalizovaný a malý. „Novým světovým řádem“ argumentoval také propagátor vyzbrojení českých občanů Jan Skalický na své přednášce pro Národní domobranu. „Vládnoucí garnitury budou stavem, který samy způsobily, odůvodňovat orwellizaci společnosti, tedy Nový světový řád,“ prorokuje bývalý policista. Přepjaté, legrační, marginální? Ano, pokud se doba nevymkne z kloubů. Hitlerovy myšlenky o spiknutí židů a zednářů a jeho „pořádkové oddíly“, rekrutované z vysloužilých vojáků a hospodských rváčů, později známé jako SA, působily ve svých počátcích v 20. letech také docela směšně.

11. prosince 2015