Mohla aktivistka útočit na policistu? Případ je opět na začátku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Případem levicové aktivistky Kateřiny Krejčové, která podle obžaloby napadla policistu na demonstraci v Praze, se bude dnes znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Aktivistka se podle žaloby dopustila „násilí vůči úřední osobě“, za což jí hrozí měsíční podmínka. Po více jak ročních tahanicích, kdy městský soud Krejčovou napřed obžaloby zprostil a nejvyšší soud následně tento osvobozující rozsudek zrušil, se tak celý případ vrací opět na začátek.
Podle obhájce Krejčové Pavla Uhla se argumenty, které budou u středečního soudu předkládat, nijak nemění. Krejčová se podle něj v okamžiku „rychlé a osudové volby“ rozhodla podle svého svědomí. A za návrhem na úplné zproštění obžaloby si stojí. Aktivistka se podle obžaloby dopustila „násilí vůči úřední osobě“, když na demonstraci údajně zranila policistu.
„Na nikoho jsem nezaútočila, bránila jsem pouze přítele proti nepřiměřenému zákroku policie. Policista by měl více posilovat,“ bránila se v dubnu loňského roku před jednáním u městského soudu Kateřina Krejčová.
Společenskou závažnost incidentu tehdy neshledal ani soud. „Společenskou závažnost incidentu považujeme za bagatelní, před trestní soud nepatří. Nepovažujeme ho ani za přestupek, bylo by to vůči obžalované nespravedlivé, když pokojně s ostatními protestujícími seděla na zemi, zatímco policisté nečinně přihlíželi mnohem závažnějšímu trestnímu konání,“ uvedl v odůvodnění verdiktu předseda senátu.
K zranění policisty Filipa Dleska uvedl, že se jednalo o „obejmutí zezadu“, přičemž to nebylo jasně prokázáno. „Ze strany obžalované k ničemu závažnému nedošlo. Musíme vzít v potaz, že fyzické kontakty na demonstraci jsou společensky akceptovatelné,“ dodal.
Zásah nejvyššího soudu
Po zásahu nejvyššího soudu, který osvobozující rozsudek zrušil, se však celý případ vrací opět na začátek. Podle nejvyššího soudu městský soud chyboval, když se odchýlil od skutkových zjištění soudu prvního stupně a neprovedl znovu některé podstatné důkazy. Jednání Krejčové podle rozhodnutí teoreticky nemuselo být trestným činem, nelze je ale bagatelizovat natolik, aby neskončilo ani přestupkovým řízením.
Celý případ je podle advokáta Uhla opět na začátku a vše začíná nanovo. „Po hlavním líčení v trestní věci, ve kterém byla odsouzena, jsme si podali odvolání. Odvolací soud nám vyhověl a zprostil klientku obžaloby. Pak si podal nejvyšší státní zástupce dovolání a nejvyšší soud zrušil rozsudek městského soudu a následně městský soud zrušil rozsudek obvodního soudu,“ popsal pro Echo24 Uhl rozvleklost soudního procesu.
Útok na úřední osobu?
K incidentu došlo předloni 1. července během protiimigračních demonstrací na Václavském náměstí, kde vystoupil poslanec Tomio Okamura (SPD) a Adam. B. Bartoš. Akce se zúčastnily stovky lidí, někteří nesli makety šibenic a představitelům vlády hrozili oběšením. V dolní části náměstí na řádně ohlášeném shromáždění protestovala skupinka levicových aktivistů včetně Kateřiny Krejčové.
Policie je prý chtěla před davem extrémistů ochránit a vyzvala je, ať z místa odejdou. Někteří neuposlechli a policisté proti nim zasáhli, přítele studentky brutálně povalili na zem, až mu podle obhájce vyrazili o dlažbu zub. Dívka ho chtěla bránit a snažila se vklínit mezi policisty. Podle obžaloby se však jednalo o „útok na úřední osobu“. Krejčová policistovi údajně nalehla na záda a trhla mu ramenem, policista si později stěžoval na bolest. Kvůli pohmoždění kloubu prý musel být týden na neschopence.
Aktivistka už dříve novinářům řekla, že si za svým činem stojí. Dodala, že se nedopustila násilí vůči úřední osobě, protože policistův zákrok proti jejímu příteli byl natolik nepřiměřený, že ochranu úřední osoby pozbyl.