Hurikán v Texasu

Houston je pod vodou. Lidé čekali na pomoc na střechách domů

Hurikán v Texasu
Houston je pod vodou. Lidé čekali na pomoc na střechách domů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Houstonské úřady obdržely kvůli tropické bouři Harvey 6000 volání a zachránily více než 1000 lidí. Informoval o tom v neděli večer tamního času starosta texaského města Sylvester Turner. Mnozí ze zachráněných uvízli na střechách svých domů nebo v podkroví. Předpovědi meteorologů neslibují pro příštích 24 hodin další zeslabení bouře. Harvey zeslábl z hurikánu na tropickou bouři už během soboty.

Houstonská policie a hasiči podle Turnera k 17:00 místního času (k půlnoci SELČ) obdrželi zhruba 6000 nouzových volání a více než tisícovku lidí zachránili. Starosta zatím potvrdil jedno úmrtí, a sice ženy, která v sobotu večer vystoupila ze svého automobilu, když vjela do zaplavené ulice.

Turner řekl, že lidi uvázlé na střechách domů úřady hledají s pomocí 22 letounů, z nichž 16 poskytla pobřežní stráž. Kromě toho město nasadilo na záchranu 35 člunů a 93 nákladních automobilů.

Úřady lidem doporučují, aby vylezli na střechy a mávali prostěradly nebo ručníky, aby tak na sebe upozornili. Lidé nemají zůstávat v podkrovích.

Voda, kterou tropická bouře zaplavila čtvrté největší město USA, vyhnala na střechy svých domů nebo vyvýšená místa tisícovky lidí. Starosta přitom nenařídil evakuaci, což v neděli večer obhajoval s tím, že to bylo v zájmu bezpečnosti obyvatel.

Jiný starosta malého města Rockport Patrick Rios ale vyvolal v Texasu kontroverzní debatu. Lidem, kteří se z pobřeží neevakuovali, doporučoval, aby napsali své číslo sociálního pojištění na své ruce, aby tím záchranářům ulehčil identifikaci. „Lidem, kteří se rozhodli zde zůstat doporučujeme, aby napsali tlustým fixem na své ruce jméno a číslo sociálního pojištění,“ řekl podle deníku The Independent na tiskové konferenci. „Nemám rád debatu o takovýchto věcech. Ale je to realita, lidé vás neposlouchají,“ řekl novinářům Rios.

Velkou část Houstonu zaplavila šedo-zelená voda a ulice se proměnily v řeky, po nichž se proháněly čluny záchranářů a kajaky a kanoe místních obyvatel. Záchranářům pomáhají dobrovolníci.

Bouře zatím postihla zhruba čtvrtinu obyvatel státu Texas, tedy 6,8 milionu lidí v 18 okresech. Potvrzeny jsou dva mrtví.

Záplavy způsobené hurikánem Harvey zaplavily část dálnice v Houstonu - Foto: Reuters

Národní středisko pro hurikány (NHC) zlepšení situace v aktuální předpovědi neslibuje. Kolem nedělních 19:00 místního času (pondělí 2:00 SELČ) byl střed bouře zhruba 15 kilometrů na severovýchod od texaského města Victoria, tedy necelých 200 kilometrů na jihozápad od Houstonu.

Bouře postupuje na jihovýchod rychlostí šest kilometrů za hodinu a doprovází ji vítr o rychlosti až 65 kilometrů za hodinu. Síla bouře se přitom má v příštích 24 hodinách změnit jen málo a dokonce je možné její mírné zesílení. na texaském pobřeží a na jihozápadě státu Louisiana má do pátku napršet dalších až 635 milimetrů srážek.

Houston v neděli pro evakuované otevřel své hlavní konferenční centrum, což podle agentury Reuters vyvolává vzpomínky na hurikán Katrina, který před 12 lety zdevastoval New Orleans, kde na 30 000 strávilo několik dní v bezútěšných podmínkách na stadionu Superdome.

Bílý dům mezitím oznámil, že v úterý navštíví Texas, v němž platí stav přírodní katastrofy, prezident Donald Trump.

,

28. srpna 2017