Přelomové rozhodnutí v celé Africe. Zneplatnění voleb prezidenta v Keni

Přelomové rozhodnutí v celé Africe. Zneplatnění voleb prezidenta v Keni

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Keňský nejvyšší soud prokázal svou skutečnou nezávislost. Kvůli nesrovnalostem anuloval 1. září tamní srpnové prezidentské volby. Hlasování se do 60 dnů musí opakovat, znovuzvolení dosavadní hlavy státu Uhurua Kenyatty je neplatné. Verdikt podpořili čtyři z šesti soudců. Podle nich nebyly volby z 8. srpna zorganizovány v souladu s ústavou. To je velký pokrok a triumf pro demokracii v Africe. Je to poprvé v historii, kdy nejvyšší soud na černém kontinentu něco takového učinil.

Tato premiéra se odehrála ve východoafrické zemi, která kdysi platila za vzorový stát, než se začala utápět v korupci a etnickém násilí, píše v komentáři list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Keňský nejvyšší soud vyhověl stížnosti opozice, konkrétně se na něj obrátil její vůdce a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga. Tvrdí, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné. Soudci však Kenyattu či jeho stranu z ničeho neobvinili. Pochybení připsali volební komisi, která se "dopustila nezákonností a nesrovnalostí (...) při přenosu výsledků". Detailní nález soudu má být zveřejněn do tří týdnů. Volební komise 11. srpna oznámila, že Kenyatta získal podporu 54,27 procenta voličů, zatímco Odinga dostal 44,74 procenta hlasů. Podle volebních úřadů tak obhájil Kenyatta mandát o 1,4 milionu hlasů.

K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku ze dvou tisíc volebních místností i keňští pozorovatelé. Během střetů přívrženců opozice s policií bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 lidí. 

Zprvu se obecně předpokládalo, že pro Kenyattu bude snadné zatlačit na nejvyšší soud, aby ohledně nesrovnalostí při volbách rozhodl v jeho prospěch. Dopadlo to ale jinak. Ještě loni došlo k podobnému případu v Gabonu. Dosavadní prezident Omar Bongo tam byl znovu zvolen do úřadu jen díky zjevným podvodům. Jeho protivník se rovněž obrátil na ústavní soud a - nikterak překvapivě - narazil na skálu. 

Uhuru Kenyatta - Foto: Facebook keňského prezidenta

Verdikt z Nairobi dává špatné vysvědčení také mezinárodním pozorovatelům (poznámka redakce: též do Afriky jezdí jako pozorovatelé i Češi), kteří hlasování označili za férové a transparentní. Jako se to u nich děje poměrně často, spokojili se s tím, že se jen dívali a vše odkývali. Možné konfrontace se zalekli. Keňští soudci nyní ukázali více odvahy. Obzvláště David Maraga, šéf jury, je mnohými Keňany oslavován jako lidový hrdina. Ostatně, předtím byl ve volební komisi zavražděn zástupce šéfa pro IT. A také v souvislosti s vyšetřováním prezidenta Kenyatty Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu mizeli svědci.  

Kenyatta v živém televizním projevu prohlásil, že s verdiktem nesouhlasí, soudci se podle něj rozhodli, že půjdou proti vůli lidu. Dodal ale, že verdikt respektuje a občany vyzval ke klidu. Přesto se soudci musejí připravit na to, že se ocitnou pod velkým tlakem.

Existuje i velké nebezpečí masivních srážek mezi znesvářenými tábory, protože obě strany se definují spíše etnicky než politicky. Je docela dobře možné, že příznivci obou kontrahentů půjdou do opakovaných voleb s ještě větším resentimentem a agresí. Hlavně v chudinských čtvrtích Nairobi jako je Kibera nejsou volby jen obyčejným hlasováním o politice. Jako při souboji boxerů v ringu jde o existenční věci, o vše nebo nic, o porážku, bezmoc, ponížení či vítězství, o pomstu a respekt.

Na druhé straně stojí etablovaná elita kolem Kenyatty, jehož otec byl prvním prezidentem Keni a jehož rodina disponuje ohromným bohatstvím. To vše prodchnuto pocitem, že je s tím spojeno samozřejmé právo na moc - na protivníky se hledí s opovržením svrchu. Rozhodnutí nejvyššího soudu však nyní vytvořilo precedens a vedle věčného buď my, anebo oni, vneslo do situace něco jako třetí objektivní veličinu.

,

4. září 2017