Juncker si chce pozvat Jourovou na kobereček kvůli kvótám

Juncker si chce pozvat Jourovou na kobereček kvůli kvótám

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si chce promluvit s českou eurokomisařkou Věrou Jourovou (ANO) kvůli jejímu výroku, ve kterém kritizuje zahájení řízení Evropské komise proti Česku, Polsku a Maďarsku. Na twitteru to uvedl zpravodaj České televize Bohumil Vostal.

Jourová včera na Twitteru kritizovala zahájení řízení i samotné kvóty. „Je o mně dlouhodobě známo, že s kvótami nesouhlasím. Dnešní zahájení řízení nepovažuji za dobré řešení.“ napsala Jourová.

Komise podle Junckera neměla jinou možnost než spustit vůči Česku, Polsku a Maďarsku řízení pro porušení unijního práva. Zahájení takzvaného vytýkacího řízení ale nelze srovnávat se sankcemi, zdůraznil Juncker. „Tady jde o dodržení evropského práva,“ řekl předseda EK. Doufá, že řízení vůči trojici členských států nedospěje až k soudu.

Juncker také prohlásil, že solidarita nemůže fungovat pouze jednostranně. „Nevzdávám se naděje, že evropský duch a evropské hodnoty se nakonec prosadí,“ uvedl předseda Evropské komise. „Solidarita musí vycházet ze srdce, nelze ji vynutit násilím,“ řekl a dodal, že to bude členským státům připomínat během nadcházejícího summitu v Bruselu.

Zahájení řízení mimo jiné vůči Česku oznámil v úterý ve Štrasburku komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Česko bude důsledně bránit své rozhodnutí nepodílet se na systému kvót. Polská vláda dala najevo hájit se před Soudním dvorem EU a šéf maďarské diplomacie označil postup EK za vydírání.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si chce promluvit s českou eurokomisařkou Věrou Jourovou (ANO) kvůli jejímu výroku, ve kterém kritizuje zahájení řízení Evropské komise proti Česku, Polsku a Maďarsku - foto: jan zatorsky

Jednorázový dvouletý program má být splněn letos v září, ale doposud si unijní státy celkem převzaly necelých 21.000 osob, takže závazky plynoucí ze sporného systému přerozdělování migrantů zjevně neplní nejen Česko, Polsko a Maďarsko. Avramopulos ale v úterý zdůraznil, že tyto tři členské země „neudělaly vůbec nic už déle než rok“.