Pomoc Itálii půjde i ČR. Zapojil se Červený kříž, ADRA i Babiš

  - Čtvrteční ráno po zemětřesení ve střední Itálii FOTO: Twitter
Pomoc Itálii půjde i ČR. Zapojil se Červený kříž, ADRA i Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

České nadační fondy a dobrovolnické organizace se snaží pomoc italským městům Amatrice a Accumoli, které ve středu ráno zasáhlo silné zemětřesení. Pořádají veřejné sbírky a posílají finanční dary svým italským protějškům. Přispět chce i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Humanitární organizace ADRA vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc zemětřesením zasažené střední Itálii. Zájemci mohou na stránkách nadace poslat dárcovskou SMS, přispět internetovou platební bránou či libovolnou částkou na bankovní účet. Organizace ze své kasy okamžitě uvolnila 100 tisíc korun.

Český červený kříž je se svými italskými protějšky v kontaktu a na pomoc na místě vyčlenil ze svého Fondu humanity půl milionu korun. Obdobně zareagovala Charita ČR, které ze svého krizového fondu uvolnila dalších 100 tisíc korun. Obě organizace jsou připraveny vyhlásit veřejnou sbírku.

Pozadu nezůstal ani ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten na svém Twitteru píše, že plánuje přispět italskému Červenému kříži částkou 50 tisíc eur (přes 1.3 milionu korun).

Česká vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky projevila soustrast rodinám obětí neštěstí. „Čekáme, zda Itálie požádá o pomoc a na specifikaci žádosti,“ uvedl Sobotka po jednání kabinetu. Ministerstvo zahraničí ČR zatím nemá zprávy o žádných Češích, kterých by se dnešní katastrofa dotkla.

Katastrofa, které ve středu ráno postihlo střední Itálii, připravilo o život 247 lidí. Zemětřesení o síle 6,2 Richterovy škály nejvíce zasáhla města Amatrice a Accumoli, které leží v oblasti Rieti. Počet pohřešovaných osob není oficiálně znám, šéf italské civilní obrany Fabrizio Curcio navíc prohlásil, že záchranáři se stále ještě nedostali do všech postižených oblastí. Na pomoc proto byla nasazena i armáda.

, vt