ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence od jejich zahájení

ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence od jejich zahájení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká národní banka v říjnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila zhruba 107 miliard korun za nákup eur. Jde o druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí v listopadu 2013. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila. Více utratila ČNB za intervence jen při zahájení intervencí v listopadu 2013, a to přes 200 miliard korun.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního října intervenovala v objemu zhruba 798 miliard korun.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013 nákupem eur za zhruba 200 miliard korun. Další intervence byly loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu koupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun. Intervence pokračovaly i v dalších měsících, v září pak intervenovala za 99,5 miliardy korun.

„Růst intervenčních objemů patrný zejména v září a říjnu je důsledkem přílivu spekulativního kapitálu. Spekulanty povzbudil fakt, že se blíží ukončení režimu kurzového závazku,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. V listopadu se pak podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera objem intervencí výrazně snížil díky aktivitě ČNB na začátku listopadu před výsledky prezidentských voleb v USA. Méně očekávaná výhra Donalda Trumpa totiž podle něj zvýšila rozkolísanost na finančních trzích a snížila tak potřebu intervenovat.

„Vzhledem k poměrně dobrému výkonu tuzemské ekonomiky a pokračujícím značným přebytkům zahraničního obchodu lze ovšem čekat silný tlak na zhodnocení koruny a tím i intenzivnější aktivitu ČNB v oblasti aktivní intervence v nadcházejících měsících,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Bankovní rada ČNB na počátku listopadu zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

7. prosince 2016