Útok hackerů

Evropa čelí kybernetickému útoku. Jsou zasaženy firmy i banky

Útok hackerů
Evropa čelí kybernetickému útoku. Jsou zasaženy firmy i banky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ukrajinu v úterý zasáhla největší vlna hackerských útoků v historii země, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra. Útok počítačových pirátů zkomplikoval fungování ukrajinských bank i desítek dalších podniků a institucí. Napadeny byly místní počítačové sítě největších finančních ústavů, pošty, telekomunikací či energetiků. Přestaly pracovat počítače na úřadu vlády i na kyjevské radnici. Podle agentury TASS se terčem útoku stala i ruská ropná společnost Rosněfť, kontroly svého systému provádí také ruská pobočka skupiny Home Credit.

Kybernetické útoky v úterý kromě ukrajinských a ruských podniků hlásí rovněž firmy ze západní Evropy. Dánský provozovatel lodní přepravy A.P. Moller-Maersk v důsledku útoku zaznamenal výpadek počítačového systému. Oběťmi hackerů se staly rovněž britská reklamní společnost WPP či francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain.

„Zasáhlo to všechny oblasti našeho podnikání, a to doma i v zahraničí,“ uvedl podle agentury AP mluvčí společnosti Maersk. Technické problémy v různých regionech hlásí nadnárodní potravinářský koncern Mondelez International, není však jasné, zda je to rovněž důsledek kybernetického útoku.

„V tuto chvíli policie zaznamenala 22 hlášení o napadení osobních počítačů. Útoky ohlásily jak státní, tak soukromé instituce, mezi nimi i jeden z mobilních operátorů,“ oznámil na svém facebooku mluvčí ukrajinské policie Jaroslav Trakalo.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenko počítače nakazila modifikovaná verze vyděračského viru WannaCry. Ve většině případů se prý šířil e-mailem, který zasažení obdrželi už před několika týdny. „Dnes můžeme říci, že útok se připravoval nejméně měsíc,“ napsal Heraščenko na svém facebooku.

Podle agentury Interfax-Ukrajina hackeři požadují výkupné v bitcoinech. Podniky se kvůli ochraně odpojují od internetu.

Hackeři napadli ukrajinské banky a podniky. Terčem byla i ruská Rosněfť - Ilustrační foto - Shutterstock



Útok postihl i českou firmu. Ruská kancelář společnosti Home Credit patřící české skupině PPF, hlásí podle serveru Aktuálně „nestandardní aktivitu“ na svých serverech. Souvislost mezi kyberútoky podle zdroje zatím není jasná.

„Zdroje v napadených společnostech tvrdí, že počítače nakazil virus Petya, který se chová podobně jako vyděračský virus WannaCry,“ informovala agentura Intefax-Ukrajina. Hackeři prý požadují ekvivalent 300 dolarů v bitcoinech. Podniky se kvůli ochraně odpojují od internetu.

„Národní banka Ukrajiny varovala finanční sektor před hackerským útokem neznámým počítačovým virem. Byl proveden zvenčí na několik ukrajinských bank a podniků ze soukromého i státního sektoru,“ oznámila centrální banka s tím, že posílila bezpečnostní opatření. Ujistila zároveň, že bankovní infrastruktura je před útokem hackerů náležitě chráněna, útoky by tedy měly být odraženy.

Kyjevské letiště i státní železniční podnik uvedly, že i přes hackerské útoky pokračují v normálním provozu.

Ruská ropná jednička Rosněfť musela kvůli silnému hackerskému útoku na své servery přejít na rezervní systém řízení, těžbu ropy ale nezastavila. „Hackerský útok mohl způsobit vážné škody, ale díky tomu, že firma přešla k záložnímu systému řízení výrobních procesů se těžba nezastavila,“ uvedl podnikový mluvčí.

Kontroly systému provádí i ruská pobočka české skupiny Home Credit kvůli „nestandardní aktivitě na síti“. Podle mluvčího firmy weby ruských poboček přestaly fungovat.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleskandr Turčynov z rozsáhlého útoku na ukrajinské instituce obvinil Rusko. Podle něj první analýzy hackerského zásahu obsahují „ruské otisky prstů“.

,

27. června 2017