Piráti slibují konec EET a chtějí ve volbách alespoň 10 %
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká pirátská strana chce získat v podzimních sněmovních volbách aspoň deset procent hlasů. Piráti slibují například zrušení elektronické evidence tržeb (EET), zastavení odlivu peněz do daňových rájů, snazší komunikaci s úřady a snížení zdanění práce. Předvolební kampaň zahájila strana v pondělí na náplavce pražského Rašínova nábřeží. Někteří lídři včetně předsedy Ivana Bartoše připluli lodí na solární pohon. Piráti dají na kampaň zhruba pět milionů korun.
„Nejsme žádná kuriozita,“ prohlásil Bartoš i s poukazem na existenci pirátských stran ve světě. Pro letošní volby sestavili Piráti program s názvem Černé na bílém. Zatímco jiné politické strany podle Bartoše slibují „modré z nebe“, „světlé zítřky“ nebo vize na desetiletí dopředu, Piráti program chápou jako smlouvu s občany. „Věci je potřeba dělat teď hned,“ prohlásil středočeský lídr Bartoš.
Stranický program se opírá o čtyři hlavní body, jimiž jsou kontrola moci a mocných, zjednodušení státu pomocí technologií, ochrana občanů před šikanou a obrana svobody. Pražský lídr a zastupitel Jakub Michálek představil pirátský návrh změn zdanění práce. Daně a všechny odvody by klesly podle návrhu z nynějších 48,6 procenta na 47 procent, což Michálek označil za „superrovnou daň“.
„Nyní jsou daně složité kvůli tomu, aby se v nich lidé nevyznali. Jinak by zjistili, že jsou nespravedlivé,“ uvedl Michálek. Reforma Pirátů by podle něho přinesla zjednodušení, byla by výhodná pro 99 procent zaměstnanců a státnímu rozpočtu by ubrala řádově jednotky miliard korun.
Piráti mají své zástupce v Senátu a na krajské a komunální úrovni. Ve volbách do Sněmovny dosud neuspěli. Bartoš novinářům řekl, že z možné povolební spolupráce by Piráti vyloučili nedemokratické strany, konkrétně jmenoval KSČM. Postoj vůči hnutí ANO, které Bartoš charakterizoval jako stranu vůdcovského typu, jednoznačný není. Vyloučil ale podporu vládě, v níž by byli lidé v minulosti zapletení do korupčních afér. Povolební strategii by ale určil s konečnou platností republikový výbor Pirátů.