ÚMRTÍ HEREČKY

Zemřela Květa Fialová, herečka s šarmem a uhrančivýma očima

ÚMRTÍ HEREČKY
Zemřela Květa Fialová, herečka s šarmem a uhrančivýma očima

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po dlouhé nemoci v úterý ráno zemřela herečka Květa Fialová. Bylo jí 88 let. Fialová měla kromě Alzheimerovy nemoci, s níž bojoval i její zesnulý manžel Pavel Háša, také vážné problémy se srdcem, dříve ji postihla srdeční mrtvice. Před několika dny byla převezena z průhonického Alzheimer centra, kde byla poslední tři roky, do jedné z pražských nemocnic.

Fialová má za sebou bohatou uměleckou dráhu na divadelních jevištích i před filmovou a televizní kamerou. Svou kariéru spojila s Městskými divadly pražskými, do angažmá ji přijal Jan Werich v Divadle ABC už v roce 1958. Od té doby tu ztvárnila bezpočet rolí, v posledních letech jako stálý host.

Divákům se zapsala do paměti i rolemi ve filmech Limonádový Joe, Fantom Morrisvillu, Adéla ještě nevečeřela, Partie krásného dragouna či v seriálu Hříšní lidé města pražského.

Okouzlující a usměvavá herečka byla známá svým pozitivním přístupem k životu. Publikum obdivovalo její šarm a jemný smysl pro ironii především v rolích komediálního a konverzačního charakteru. V posledních letech však bojovala s následky srdeční mrtvice i s Alzheimerovou chorobou.

Fialová s vtipem vzpomínala na chvíli, kdy ji Werich angažoval na svou scénu. „Když jsem byla v jeho divadle jako divák, zašla jsem za ním, zda nepotřebuje herečku, a on mě odbyl, abych přišla druhý den. Přišla jsem podruhé a na jevišti potkala svého spolužáka Lubina Kostelku. Werich po mně chtěl, abych udělala dědečka, a po něm, aby udělal babičku. Vzniklo asi něco příšerného, ale Werich mi tehdy řekl nejkrásnější větu: Už vás potřebuji od včera,“ řekla před lety herečka.

Květa Fialová se narodila v roce 1929 ve slovenských Veľkých Dravcích. Její rodina byla v roce 1938 vyhnána do České republiky. Bydlela ve Žďáru u Police nad Metují, později do Borohrádku.

Fialová na jevišti vystupovala do vysokého věku – ještě v roce 2014 bylo v Rokoku po pětileté pauze obnoveno představení Fialové Květy štěstí, které s ní k jejím osmdesátinám připravili režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků. Herečka v něm čas od času divadelní formou rekapitulovala svůj život, jež jí poskytl nejen slávu, ale i řadu traumatických zážitků, s nimiž se musela vypořádat.

„Život si představuji jako vlnu na moři, na kterou si lehnu a jen tak se nechávám unášet,“ tvrdila Fialová, která byla proslulá pozitivním přístupem k životu a držela se hesla: ať jsou všichni lidé šťastni! Někoho svými, někdy hodně svéráznými, názory překvapovala, ale mnohým dodávala energii. Smrti se nebála a vrásky a šediny si pochvalovala. „Na kosmetiku nechodím...o plastice bych přemýšlela, jen kdybych měla na obličeji nějakou hrůzu a děsila bych lidi,“ napsala Fialová v autobiografické knize s podtitulem „..čím hůře, tím lépe..“ Ač křtěná evangelička, měla tato milovnice zvířat, rostlin, cestování i čarodějnic svou víru, ovlivněnou buddhismem, který vyznávala její maminka.

K velkým láskám Fialové patřilo cestování, hlavně země orientální. Z cest si vozila nejrůznější amulety, které pak nosila ve větším množství při sobě. Také její byt byl plný talismanů, knih, obrazů a čarodějnic, které sbírala od dětství a na nichž obdivovala jejich svobodu. „Je strašné, když ženská řekne, já se celý život obětovala… Proto se mi líbí čarodějnice, ta svoboda – sednout na koště a letět jako orel,“ říkala.

S Hášou, s nímž měla dceru Zuzanu, prožila Fialová 50 let šťastného manželství (Háša zemřel v roce 2009). Vzájemně se totiž „nerušili“, jak říkala Fialová, a „nedělali si z lásky pouta“, jak doporučoval její celoživotní guru, libanonský spisovatel Chalíl Džibrán. Nicméně vztah Fialové k mužům byl vždy svérázný – „jde o jiný živočišný druh, nebo spíše poddruh“, zároveň ale tvrdila: „Muži mohou být jako jednotlivci úžasní, ale jak se jich sejde pět pohromadě, je to katastrofa.“

, , drb

26. září 2017