Po pozitivním samotestu do práce? Válkův návrh pracovní karantény budí rozpaky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron vláda chystá úpravy některých opatření. Jedním z nich je i takzvaná pracovní karanténa. Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu, kde by mohli v případě nutnosti chodit do práce i lidé, kteří se dostanou do karantény po pozitivním antigenním samotestu. Týkat se to může podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) také pracovníků v sociálních službách, školství či zdravotnictví.
Novinářům v pátek po jednání se zástupci zaměstnavatelů a Hospodářské komory Válek řekl, že očekává výrazný nástup vlny omikronu zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února. Pořadatelé také mají sami navrhnout, jaká další opatření by ještě jejich akce unesly. „Zásadní problém omikronu je, že je ohrožený chod těchto zemí velkým počtem lidí, který je v karanténách. Proto hledáme tento model, abychom zachovali fungování státu a nemuseli dělat žádná drastická opatření," uvedl po jednání Válek.
Odborníci očekávají, že vlna bude mít rychlý nástup a potom rychle poleví. „Pokud by vlna šla stejným způsobem a my byli v našich opatřeních neúspěšní, což nebudeme, tak by situace mohla vypadat jako v některých jiných zemích," doplnil Válek.
USA nebo některé západoevropské státy hlásí problémy s dopravou či dalšími oblastmi, kde kvůli velkému počtu nakažených a lidí v karanténě chybí pracovníci. Na takový výpadek se chce vláda připravit pracovními karanténami. Týkaly by se lidí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test.
„Definici zaměstnanců, kteří v případě nutnosti budou v tzv. pracovní karanténě, upřesníme příští týden, v české legislativě bohužel neexistuje," řekl Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Kromě pracovníků z kritické infrastruktury by se podle něj týkala i klíčových dodavatelů, například prádelen, které perou pro nemocnice nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců. Zařazeni by v ní měli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit jako vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata, dodal.
Podle Válka by takoví zaměstnanci měli stejnou povinnost se dál dvakrát týdně testovat a některá další přísnější opatření, která se ještě diskutují. Podle něj se také řešilo nastavení automatického vystavování pracovních neschopností pro pracovníky v karanténě.
Máme vlastní systém, říká pražský dopravní podnik
Válek už dříve uvedl, že si uvědomuje, že klíčová infrastruktura nemůže přestat fungovat. „Jsem si vědom, že potřebujeme řadu profesí, aby stát mohl fungovat," poznamenal. Podle něj se nesmí stát, aby například nevyjelo metro poté, co jeho řidič bude mít po samotestu pozitivní výsledek. Jenže právě Dopravní podnik Praha (DPP) má připraven vlastní systém, který nevyžaduje posílat pozitivní lidi do práce.
„Co se týče nějakého většího výpadku zaměstnanců, tak jsme na to připraveni a máme vlastní krizové plány,“ uvedla v České televizi mluvčí DPP Aneta Řehková.
Plán vlády kritizuje i předseda Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jan Gabriel. „Pokud je zaměstnanec pozitivní, má zůstat doma. Nechtěl bych, aby nám pozitivní lidi chodili do práce a stýkali se s klienty,“ řekl Gabriel v ČT.
Návrh zkritizoval i odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. „Pracovní karanténa". Dle Zákona o veřejném zdraví se karanténou rozumí ‚oddělení zdravé osoby, která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy, od ostatních osob‘. Pracovní karanténa je logický protimluv,“ uvedl Dostál. „Kromě pracovní karantény by šlo udělat i ‚studijní karanténu‘ pro žáky, kteří fakt potřebují chodit do školy, tedy všichni. A hodila by se i ‚plesová karanténa‘, taťka maturanta by tam šel, ale nesměl tančit, jen sedět v rohu a pít pivo, pro mnohé žádný rozdíl,“ dodal Dostál.
Marián Hajdúch z Ústav molekulární a translační medicíny uvedl, že pracovní karanténa je v pořádku, neměla by se ale změnit v pracovní izolaci, což nyní Válek podle Hajdúcha naznačuje. „Obecně je pracovní karanténa OK, ve zdravotnictví se praktikuje od začátku epidemie. Ale neměla by se změnit v pracovní izolaci a to bez spolehlivého testu nepoznáte,“ napsal Hajdúch.
„Pokud bude jedinec mít pozitivní antigenní test a bude v pracovní karanténě neotestovaný PCR testem a ve skutečnosti nakažený, tak to bude něco jako ‚pracovní izolace‘. Při té velmi pravděpodobně nakazí omikronem spoustu dalších kolegů. To bude zvláště rizikové ve zdravotnictví a sociálních službách,“ dodal Hajdúch.
No pokud bude Ag+ jedinec v pracovní karanténě neotestovaný PCR a ve skutečnosti nakažený, tak to bude něco jako “pracovní izolace”, při které velmi pravděpodobně nakazí omikronem spoustu dalších kolegů. To bude zvláště rizikové ve zdravotnictví a sociálních službách.
— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) January 7, 2022