Brexit může začít. Britská královna podepsala zákon o zahájení odchodu z EU

Brexit může začít. Britská královna podepsala zákon o zahájení odchodu z EU

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Britská královna Alžběta II. ve čtvrtek podepsala zákon umožňující aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, na jehož základě bude zahájen proces odchodu Británie z Evropské unie. Oznámil to ve čtvrtek předseda Dolní sněmovny John Bercow. Parlament schválil zákon v pondělí.

Podpis královny byl v zásadě jen formální záležitostí – žádný britský monarcha neodmítl podepsat jakýkoli zákon za posledních více než 300 let, upozornila agentura AP.

Britská vláda už několikrát oznámila, že článek 50 aktivuje do konce března. Až poté mohou začít dvouletá jednání mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách odchodu ostrovního království z evropského bloku. Premiérka Theresa Mayová v minulosti také několikrát uvedla, že je připravena v případě nespokojenosti s nabídnutými podmínkami odejít z jednání, aniž by měla v ruce konečnou dohodu.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu varoval, že by brexit bez dohody s EU poškodil především samotnou Británii. „Spousta otázek by zůstala nevyřešená,“ řekl Tusk.

Alžběta II. - FOTO: Wikimedia Commons/UK Home Office

Podle britského ministra pro brexit Davida Davise má britská vláda sice k dispozici analýzu dopadů případné absence konečné dohody, ta však byla vypracována ještě před loňským referendem o brexitu. Ministerstvo pod jeho vedením žádný podobný posudek dopadů vypracovat nenechalo, neboť problematika zahrnuje „příliš mnoho proměnných a nejistot“. S premiérkou Mayovou se ale Davis přesto shoduje, že žádná dohoda by pro Británii byla lepší varianta, než dohoda špatná.

,