ANO mění morální kodex na míru Babišovi, přiznává nečekaně Idnes
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, kterou prošetřuje policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), sílí tlak na ministra financí Andreje Babiše. Svému předsedovi se snaží zametat cestu aspoň hnutí ANO, kde změnili vlastní morální kodex. Informace kolovala ve středu nejprve na sociálních sítích, později ji překvapivě medializoval sám (ex)Babišův server Idnes.cz, který se táže, zda „byly impulzem daňové machinace?“ Zatímco dříve by v případě zahájení trestního stíhání musel podle kodexu okamžitě rezignovat na všechny své funkce, od nyní už by takto musel učinit pouze, pokud by prohřešek spáchal v souvislosti s výkonem veřejné funkce.
Farmu Čapí hnízdo vlastní společnost Agrofert spadající do svěřenských fondů ministra financí Andreje Babiše. V roce 2008 jí byla udělena dotace ve výši 50 milionů, podle informací serveru Neovlivni.cz, však bylo rozhodnutí založeno na nepravdivých údajích.
Přestože Andrej Babiš popírá, že by měl s dotačním podvodem cokoli společného, dokumenty z roku 2008 mluví jinak. Babiš byl do projektu detailně zasvěcen, jeho podpis se objevil na dohodě o ručení za úvěr, kterým Čapí hnízdo pokrývalo další část výstavby.
Kauzou Čapí hnízdo se zabývá policie. Okolnosti získání dotace prověřuje také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).
Babišovi by až donedávna hrozil pro případ, že by se proti němu nakonec policie rozhodla zahájit trestní stíhání, vážný problém vyplývající z morálního kodexu jeho hnutí ANO. Ten totiž až donedávna stanovoval, že „Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve Hnutí a na členství ve Hnutí.“
Tomuto problému se však Babiš elegantně vyhnul a věc nečekaně medializoval server Idnes.cz, který je nyní zahrnutý do Babišova svěřeneckého fondu. Překvapivě počátkem března byl totiž zmiňovaný kodex aktualizován a nyní tak mnohem lépe vyhovuje ministrovi financí.
V praxi to tedy znamená, že Babiš musel ještě nedávno veškeré své funkce opustit kvůli jakémukoli obvinění ze strany policie. Nyní tak musí ale učinit pouze, pokud se podezření týká výkonu veřejné funkce. Na případný dotační podvod soukromé firmy, který nesouvisí s angažmá ve vládě či Poslanecké sněmovně, se tak morální kodex nevztahuje a Babiš si tak může veškeré své funkce ponechat. V souvislosti s tímto krokem tam vznikají otázky, zda se hnutí nepřipravovalo na možné obvinění Babiše v kauze Čapí hnízdo. Zda padne obvinění nebo ne, měl český vyšetřovatel oznámit do konce března, státní zastupitelství ale v minulých dnech termín znovu prodloužilo, kvůli složitosti případu.
Server Idnes.cz si klade otázku, zda „Byly impulzem daňové machinace?“ To, že změna kodexu je šitá na míru právě Babišovi, ANO odmítá. Serveru Idnes.cz mluvčí ANO Vladimír Vořechovský sdělil, že „šlo o iniciativu straníků z Ústeckého kraje z letošního ledna.“ Ti prý tím reagovali na případ kolegy, jehož stíhání bylo nakonec zastaveno, do funkcí se však už vrátit nemohl. Vořechovský dodal, že změna kodexu se udála už na konci ledna.
(Ex)Babišův server opět nečekaně uzavírá, že „při pohledu na ostatní body morálního kodexu je jasné, že na jeho dodržování si strana stejně příliš nepotrpí.“ Poukazuje totiž na bod číslo čtyři kodexu, který zapovídá střet zájmů. V něm se Babiš jako ministr financí a současně vlastník Agrofertu nacházel až do počátku letošního roku. Jako střet zájmů posoudila také Evropská komise působení místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka ve Státním intervenčním fondu.