ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Účtenková loterie bude stát občany miliony. ‚Ať výhry zaplatí dobroděj Babiš‘

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Účtenková loterie bude stát občany miliony. ‚Ať výhry zaplatí dobroděj Babiš‘

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministerstvo financí už má jasno v tom, kdo bude zajišťovat provoz účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET). Takzvanou Účtenkovku, kterou opozice označuje za další udavačský nástroj finanční správy, ale zaplatí daňoví poplatníci. Ze zveřejněné smlouvy vyplývá, že ministerstvo financí zaplatí dodavateli za zajištění loterie přes 60 milionů korun, resort financí navíc slibuje, že každoročně rozdá ceny za dalších 65 milionů.

„Elektronická evidence tržeb je opatření, které přispívá ke zdravé a férové ekonomice a Účtenkovka je hra, díky které bude efektů EET dosaženo snadněji a lépe,“ komentoval ve čtvrtek vyhlášení dodavatele Účtenkovky ministr financí Andrej Babiš (ANO). Tím je společnost Wincor Nixdor, která se zabývá informačními systémy pro oblast bankovnictví a maloobchodu. Ta se do tendru přihlásila v konsorciu s dalšími firmami, mezi kterými je společnost Sazka.

Celková hodnota smlouvy mezi ministerstvem a společností je téměř 62 milionů korun. Ve smlouvě je stanoveno, že měsíčně bude resort financí platit něco přes milion korun. Ročně navíc plánuje rozdat výhercům v účtenkové loterii věcné výhry za 65 milionů korun. Měsíčně tak bude stát loterie asi 6,5 milionu korun, které zaplatí daňoví poplatníci, jak upozornil i server Podnikatel.

To se nelíbí především opozičním stranám, které evidenci dlouhodobě kritizují. „Každá koruna daňového poplatníka na udavačskou loterii je zbytečná. Je to od pana Babiše drzost, aby peníze daňových poplatníků utrácel na provoz loterie. Ať si ty ceny do loterie zaplatí sám, když se všem prezentuje jako mecenáš a dobroděj,“ kritizovala ministra financí pro server Echo24 místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Sázka na závist a udávání

Opozice ale nekritizuje pouze finanční náklady, ale také to, že bude loterie sloužit k udávání. „Z účtenkové loterie mi běhá mráz po zádech. Je to sázka na závist, která společnost ještě více rozdělí. Platit daně by měl každý a jejich neplacení je trestný čin. Ale elektronická evidence tržeb spojená s touto loterií rozhodně není správná cesta, jak v Česku narovnat podnikatelské prostředí,“ kritizoval projekt místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera. Účtenková loterie je totiž jen další nástroj, jak budou lidé oznamovat úřadům, kde dostali účtenku a s jakou částkou.

Ministr financí Andrej Babiš - Autor: Jan Zatorsky

„Spíše než o účtenkovou se jedná o udavačskou loterii, která ještě více rozděluje společnost a podněcuje to nejhorší v nás. Je to návrat do minulosti, do socialistických dob, které mají být již dávno za námi,“ dodala Udženija. Obě opoziční strany dlouhodobě kritizují evidenci jako celek a chtějí ji zrušit.

Účtenkovka ale není jediný nástroj v rámci EET, který byl označován za udavačský. Jako součást EET od počátku fungoval web, o němž se hovořilo jako o udavačském a o kterém jako první informoval server Echo24. Na něm mohli lidé nahlásit, pokud nedostali účtenku. Finanční správa jej ale kvůli velké kritice zrušila, prý zbytečně házel špatné světlo na jinak fungující evidenci. Babiš uvedl, že se jednalo o marginálii, o které vůbec nevěděl. Později se ukázalo, že od spuštění evidence o něm informace měl.

Zákazník má navíc stále možnost na daňovém portálu zadat údaje ze své účtenky a tím si ověřit, že podnikatel informaci o platbě finanční správě zaslal. Pokud se ověření nepovede napoprvé, systém ho vyzve, aby údaje překontroloval. Pokud ani napodruhé neuspěje, zákazník je vyzván, aby zadal další údaje o podniku (například jeho přesnou adresu) a data jsou odeslána finanční správě. Tím ale zákazník nahlásí podnikatele, i když si toho vlastně ani nemusí být vědom. Více čtete zde.

Jak bude loterie fungovat?

Losování bude probíhat každý měsíc, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období. Zákazník může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze jednu účtenku od daného obchodníka. „Podnikatelé se proto nemusí obávat, že zákazníci budou rozdělovat svůj nákup na více částí, aby zvýšili své šance na výhru, a že se v obchodech budou zbytečně tvořit dlouhé fronty,“ uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Ročně plánuje ministerstvo financí výhercům účtenkové loterie rozdělovat peněžité i věcné výhry za 65 milionů korun. Počet výher se bude pohybovat okolo 25 tisíc měsíčně. Hodnota prvních pěti výher bude podle dřívějších informací od 100 tisíc korun do jednoho milionu korun včetně věcné výhry automobilu. Loterie má podle úřadu zákazníky motivovat k přebírání účtenek, a tím zvýšit efektivitu EET a podpořit řádný výběr daní.

Vítěz tendru na Účtenkovku bude zajišťovat registraci účastníků soutěže, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu. Součástí služeb je vytvoření a údržba webových stránek a mobilní aplikace pro účastníky loterie.

Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra. Například na Slovensku se ale v souvislosti s účtenkovou loterii hovořilo o fiasku.

24. března 2017