Západní Balkán může dále s nadějí vzhlížet k EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státy západního Balkánu mají dál evropskou budoucnost a perspektivu, potvrdili v noci na dnešek lídři zemí unijní osmadvacítky na summitu v Bruselu. Situaci v regionu označili za křehkou, neboť oblast čelí vnějším i vnitřním výzvám. Závěry summitu pro nesouhlas s novým potvrzením Donalda Tuska ve funkci šéfa unijních vrcholných schůzek odmítlo schválit Polsko. Dokument tak zůstal pod názvem "Závěry předsedy Evropské rady", které ovšem podporuje všech ostatních 27 členských zemí bloku.
Tusk v podvečer, tedy ještě před samotným jednáním o situaci na Balkánu, označil region za zásadní pro Evropu. "Napětí a rozpory se dostávají mimo kontrolu, částečně kvůli nezdravým vnějším vlivům, které některé státy už delší dobu destabilizují," prohlásil na tiskové konferenci. Diplomaté před summitem mimo záznam zmiňovali především ruské působení v oblasti, ale připomínali také Turecko.
Podle Tuska je zpráva ze summitu pro region jasná - EU má dál zájem na stabilitě a prosperitě oblasti a tamní země dál mají evropskou perspektivu. Závěrečný text summitu zdůrazňuje, že unie má nadále zájem podporovat na EU orientované reformy a projekty.