Anarchistu drží soud nadále za mřížemi, bojí se jeho útěku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Anarchista Lukáš Borl, který čelí obvinění hned ze třech trestných činů, zůstane i nadále ve vazbě. Na návrh státního zástupce o tom v pondělí rozhodl Okresní soud v Mostě. Šanci na propuštění ale stále ještě má. Vyšetřovatelé Borla chytili po několikaměsíčním pátrání na začátku září, hrozí mu až deset za mřížemi.
Soudkyně Bohumila Huňáčková vyhověla žalobci Václavu Richterovi z Okresního státního zastupitelství v Mostě, uvedl Okresní soud v Mostě. Podle žalobce čtyřiatřicetiletému Borlovi hrozí vysoký trest, vazba je proto důvodná. Anarchista se před policií několik měsíců skrýval, kriminalisté po něm pátrali od začátku roku. Jsou tak obavy, že by mohl uprchnout a skrývat se.
Šanci dostat se po třech měsících strávených za mřížemi na svobodu levicový aktivista ale stále ještě má. O Borlovo propuštění z Vazební věznice v Litoměřicích žádá opakovaně jeho obhájce Pavel Uhl. Ve čtvrtek jeho podnět projedná rovněž prvoinstanční soud v Mostě.
„Soudkyně bude sice jiná, ale okolnosti stejné. Takže uvidíme. Žádost o propuštění jsme podali už dříve, soud ji tehdy zamítl bez projednání. Obrátili jsme se proto se stížností na Krajský soud v Ústí nad Labem, ten ji přijal a rozhodnutí o nepropuštění zrušil. Soud v Mostě se teď proto naší žádostí bude zabývat znovu,“ řekl pro deník Echo24.cz advokát Pavel Uhl.
Otec teroristické sítě?
Anarchista stojí podle policie za Sítí revolučních buněk, která se hlásí k militantnímu anarchismu původem z jižní Evropy. Odborníci na extremismus hnutí označují za první ryze českou teroristickou organizaci. Tuzemská levicová scéna však její existenci popírá.
Kriminalisté revolučním buňkám přičítají řadu žhářských útoků. Za poslední dva roky měli jejich příznivci zapálit asi 16 aut, z toho 9 aut policejních. Organizace se přihlásila i k zapálení mýtné brány na D1 či pokusu o útok na systém s kamerovou technikou. Své si užil i majitel restaurace Řízkárna. Jen kvůli bombovým výhrůžkám musela na pražský Smíchov policie vyjíždět více než padesátkrát.
Borl patřil mezi zatčené při loňské akci protimafiánského útvaru, která se zaměřila na levicové extremisty. Policisté ho však propustili. V minulosti stanul před soudem se 14 dalšími squattery, kteří v roce 2009 nezákonně obsadili dům na pražském Albertově. Původně dostal podmíněný trest, odvolací senát ale následně rozhodl, že nešlo o trestný čin.
Lukáš Borl působil v Mostě, kde před čtyřmi lety založil komunitní centrum Ateneo. Loni v létě ale skončilo kvůli nedostatku peněz na nájem. Obžaloba v jeho případě dosud nebyla vznesena. Čelí obvinění ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, vydírání a přečinu poškození cizí věci.