Chaos v EET. Evidovat musí i květinářky, rozhodli po týdnu úředníci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo financí v úterý vydalo metodické zpřesnění k 2. vlně elektronické evidenci tržeb (EET), která byla přitom spuštěna na začátku března. Téměř po týdnu tak upřesnila, že se tato vlna týká i vazby květin. Do té doby se přitom předpokládalo, že květinářky mají začít evidovat až v roce 2018. Nyní se ukazuje, že účtenky s kódem FIK musí vydávat už nyní. Přitom se nezaregistrovaly. Resort financí přilepil na metodiku k EET už tolik upřesnění, že se v tom začínají ztrácet nejen podnikatelé, ale také výrobci pokladních zařízení a také daňoví poradci.
„Nedávno ministr spravedlnosti pan Robert Pelikán prohlásil, že právo už není pro laiky a je pouze pro profesionály. Já si v této otázce s ním dovolím nesouhlasit. Protože tvrdím, že už ani profesionálové se nemají možnost zorientovat v tom chaosu, který metodickými pokyny k EET vytváří ministerstvo financí,“ uvedl pro server Echo24 zakladatel Unie daňových poplatníků Jan Rambousek.
Metodické zpřesnění pro floristy a květinářky se na webu etrzby.cz, který ministerstvo financí provozuje právě pro účely informovat o evidenci tržeb, objevilo v úterý. Už několik dní před tím ale probíhaly diskuze na toto téma na sociální síti Facebook. Tam se několik květinářek nemohlo dohodnout, zda se vazba složitějších kytic musí evidovat už od začátku března. Poté jedna z nich zveřejnila oficiální vyjádření od finanční správy, které to potvrzuje.
„Osobně to nechápu. Dokonce i já dokážu posoudit, že taková svatební kytice je doslova umělecké dílo, ne jen svazek přeprodaných květin. Proto jsme ostatně sami až doteď květinářkám radili, že složité vazby mohou evidovat až ve třetí fázi,“ komentoval to Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka, která prodává pokladní zařízení.
Podle finanční správy je ale umístěná informace pro květinářky a floristky „dlouhodobě konstantním prezentovaným výkladem“ a „rozsáhlejší odpovědí na dotaz k zařazení činností do správné fáze EET. „Tento dotaz byl v poslední době poměrně častý, proto jsme ho pro všeobecnou informovanost umístili na web. Stejně tak umísťujeme, aktualizujeme a doplňujeme i další časté dotazy podnikatelů do záložky. Není to tedy nic mimořádného. Kdybychom to neudělali, tak se vůbec nic nestane, nezmění, vše by platilo a fungovalo úplně stejně jako doposud,“ uvedla pro Echo24 Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství.
Pozdní vydání metodického zpřesnění pro vazbu květin jen potvrzuje trend, který je pro ministerstvo financí typický. O den dříve vydalo ministerstvo zpřesnění pro oční optiky. Své o tom vědí i e-shopáři nebo vývojáři softwarů pro e-shopy. Pro ně vydalo ministerstvo metodické zpřesnění osm dní před startem 2. vlny, do které e-shopy spadají. Podle novináře Daniela Morávka ze serveru Podnikatel došlo k metodickému zpřesnění u EET celkem sedmnáctkrát.
K jednoduchosti a jasnosti #EET
— Daniel Morávek (@DanMoravek) 3. března 2017
Zákon o evidenci tržeb – 3500 slov
Metodika k EET – 22 tisíc slov + 17 metodických zpřesnění
V elektronické evidenci tržeb se tak přestávají orientovat nejen podnikatelé, kterých se týká, ale také daňoví odborníci či výrobci pokladen. „Chápu, že zákon nemůže postihnout všechny situace z reálného života. Ale to, co předvádí ministerstvo financí svými nepřehlednými pokyny, často odpověďmi na dotazy, které jdou v rozporu proti těmto pokynům, tak už bych si dovolil označit jako chaos,“ uvedl Rambousek.
Podle něj se tak podnikatelé musí neustále zaobírat tím, zda pro ně úředníci nevydali nějaký pokyn. „A nedokážu si představit běžného podnikatele, který má v první řadě podnikat, aby svůj veškerý elán a čas věnoval studiu webových stránek ministerstva financí a zkoumal tam, jestli se zrovna neobjevil nějaký nový pokyn, který by postihl jeho činnost a kterým by se tedy obratem po zveřejnění měl začít řídit,“ dodal Rambousek.
Jako problém vidí neustále zpřesňování metodik i Wantulok. „Některé metodiky ministerstva financí jsou matoucí nejen pro podnikatele, ale i pro nás, poskytovatele pokladních řešení,“ uvedl.