Akce roku, nebo promarněné miliony? Otvírají se olympijské parky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Financování olympijských parků, na jejichž vybudování šly z veřejných peněz desítky milionů korun, vzbuzuje rozpaky. Sportoviště k Olympijským hrám v Riu přitom vznikly hned na čtyřech místech v Česku – na Lipně, v Pardubicích, Ostravě a Plzni. Někteří zastupitelé upozorňují, že peníze jsou potřeba jinde. Spíše než do jednorázových akcí, se podle nich měly investovat do dlouhodobějších koncepcí rozvoje sportu. Parky navíc místní politici využívají před volbami k sebeprezentaci.
„Aby se propagovala olympijská myšlenka a zapojení mladých lidí do sportu, je určitě dobře. Tělesná zdatnost mladé generace je opravdu tristní, vidíme to například během skládání zkoušek při přijetí do armády. Na druhou stranu je oprávněné diskutovat o tom, jestli financování v takovémto rozsahu byla nejvhodnější forma podpory sportu. Otázkou jsou také náklady spojené s propagací celého projektu,“ komentoval deníku Echo24.cz poslanec TOP 09 a zastupitel Pardubic Jiří Skalický.
Obdobný názor má i další pardubický zastupitel, architekt Aleš Klose (Pardubáci). „Park je fajn, ale je potřeba si uvědomit, že to nezpůsobí jenom radosti. Dopad to bude mít nejen na dopravu, ale i na hluk. Koukám se na to také očima architekta. Vidím, co by se dalo za jaké peníze udělat a kdy se pustíte do něčeho nepotřebného. Máme nedořešené cyklostezky, nemáme pořádné chodníky. Raději bych ty peníze vložil do trvalejších hodnot,“ řekl serveru Klose.
Pardubický Olympijský park obsahuje okolo čtyř desítek sportovních stanovišť a promítací místa, akci doplňuje kulturní program či tvůrčí dílny. Na jeho stavbě se podílela stovka lidí, zapojili se i dobrovolníci. Podobně velkou akci Pardubice ještě nepořádaly. Provází ji však politický podtext, kdy ji místní politici v čele s pardubickým primátorem Martinem Charvátem (ANO) využívají ke svému zviditelnění.
Rozpočet akce se pohybuje okolo 8 milionu korun (dříve se zmiňovala částka 10 milionů). 1,5 milionu jde z Pardubického kraje, milion přispívá Český olympijský výbor (ČOV). Polovinu částky uhradí Pardubice, dříve se přitom mluvilo jen o třech milionech. Finance nakonec přitečou i od soukromého sektoru (okolo 900 tisíc), o dalších penězích od sponzorů město ještě jedná (cca 770 tisíc).
Na původně nejasné financování projektu v Pardubicích upozornil na Facebooku také novinář David Macháček:
Pardubice: Děláme to pro děti
Pardubice se brání tím, že ne všechny peníze vynaloží jednorázově. Minimálně milion korun by měl městu zůstat v podobě nového sportovního vybavení. „Množství sportovního vybavení, pomůcek, náčiní zůstane po akci sportovním klubům nebo školám a školkám, které město zřizuje. Též investice do úpravy veřejných prostranství, sportovišť je investicí dlouhodobou. Ukázat možnosti sportu a přitáhnout k němu děti a mládež je investice nevyčíslitelná,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z ANO.
S tím, že by se Pardubicím i kraji finance vrátily z turismu nebo na vstupném, primátor příliš nepočítá. „U akce tohoto typu, tedy kde cílem není tvorba zisku, nemůžeme rozhodně mluvit o stoprocentní návratnosti. Ale ano, pozitivní přínos pro cestovní ruch to rozhodně bude. Byť se v převážné většině případů bude jednat o jednodenní návštěvy. Ale třeba se návštěvníci parku do Pardubic jako turisté opět vrátí a třeba na delší dobu. Přínos pro pardubické podnikatele je dle mého také jasně pozitivní,“ dodal.
Další parky vyrostou po dobu Olympijských her v Riu také na břehu Lipenské přehrady, v Ostravě a v Plzni. Park na Lipně je ze všech největší, za 65 milionů korun ho vybudoval Jihočeský kraj ve spolupráci ČOV a jeho sponzory. Peníze by se kraji podle tamního hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) měly vrátit z turismu. Ten s parkem na Lipně a dalšími sportovními akcemi v regionu, do kterých kraj investoval dalších dvacet milionů, spojil rovnou svou předvolební kampaň.
V Plzni vyrostlo olympijské sportoviště podle původních propočtů za zhruba 7 milionů, opět se na financování spolupodílel kraj, město i ČOV. „Pardubice i Plzeň získaly kromě našeho know-how milion korun z financí v rámci podpory sportu a zdravého životního stylu. Jde o náš dlouhodobý program,“ uvedl ČOV. Na dvacet milionů korun pak vyšel park v Ostravě.