Tenis se stále vyrovnává s dopingem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tím nejdůležitějším v dopingovém skandálu Marie Šarapovové je to, že při podvádění s podpůrnými látkami byl tenista (v tomto případě hráčka tenisu) doslova nachytán, píše v komentáři pro online verzi Outside the Lines pořadu sportovní televizní stanice ESPN.
Tenis se nikdy neobešel bez skandálů s drogami, ale obyčejně šlo o rekreační halucinogeny. Martina Hingisová měla pozitivní test na kokain, Marin Čilić dostal trest za užívání zakázaného stimulantu a Andre Agassi se v roce 1997 přiznal, že v minulosti ututlal pozitivní test na metamfetamin, který v jistém období 90. let užíval.
Ale tenista chycený s dopingovou látkou, jež má zvýšit výkon (performance enhancement drugs - PED), je vzácnost. Tenis kolem sebe vytváří auru, že je vůči dopingu imunní. Tenis je „v nejlepší pozici, v jaké kdy byl. Sponzoři jej chápou jako prémiový sportovní produkt a lidé jej považují za čistý sport,“ říká předseda a prezident Asociace tenisových profesionálů Chris Kermode.
Ze 31 současných profesionálů dotazovaných ESPN 65 % z nich uvedlo, že sport netestuje drogy dostatečně a že osobně znají hráče, jenž užívá PED. Zdroj ESPN, jenž je dealerem drog, dokonce informoval o současných či bývalých 12 až 15 tenistech, které dopingovými látkami zásobuje.
Ačkoli dodržují kodex Světové antidopingové agentury (WADA), tenisové antidopingové protokoly vyžadují nejlevnější sadu testů za pouhých 300 dolarů, jež odhalí jen pouliční drogy, stimulanty a anabolické steroidy. Navíc se testuje pouze v turnajích, tedy tak, že je snadné se odhalení vyhnout.
Tento sport navíc náhodně vybere jeden ze 16 vzorků pro testování erythropoetinu (EPO), zatímco ostatní sporty testují dvakrát častěji. Pouze v jednom ze 44 příkladů je pro testování využita moderní metoda, jež umí odhalit syntetický testosteron. Tenis navíc ve srovnání s jinými sporty usvědčí z dopingu méně sportovců, a ani pozitivní test nemusí vést k suspendování hráče.
Zvýšení testování by vyžadovalo větší rozpočet. Mezinárodní tenisová federace (ITF) má pouze 4 miliony dolarů pro svá antidopingová opatření. Celková výbava EPO a testů na testosterony by stála kolem 1,2 až 1,5 milionu dolarů ročně.
Usvědčit konzumenty dopingu je dnes mimořádně složité. Mikrodávkování drog jako je EPO, růstový hormon a syntetický testosteron, vede k tomu, že je nelze objevit už po několika hodinách. A ačkoli tenis za poslední roky zvýšil svá antidopingová opatření, ještě je potřeba udělat mnoho práce. Tenis se transformoval z elegantní hry do brutální námahy, vyžadující fyzickou i psychickou odolnost, jenž ale nabízí obrovskou odměnu těm, co uspějí. Naznačovat, že se tenis vyhne užívání PED, je naivní.