Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27 220 Kč
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27 220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.
Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, činil ve sledovaném období 23 527 korun a proti loňskému třetímu čtvrtletí byl vyšší o 5,1 procenta. U mužů dosáhl 25 720 Kč, u žen byl o 4759 korun nižší. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina zase nižší.
„Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11 365 a 43 349 korunami,“ uvedli statistici.
Z jejich informací vyplývá, že výdělky v podnikatelské i nepodnikatelské sféře rostly zhruba stejně. V podnikatelské stoupla průměrná mzda o 4,5 procenta a po odečtení inflace o čtyři procenta, zatímco v nepodnikatelské oblasti nominální nárůst činil 4,6 procenta a reálný 4,1 procenta.
Růst mezd ovlivnil vývoj na pracovním trhu, kde se počet registrovaných volných míst blížil číslům z roku 2008. Poptávka po pracovnících podle ČSÚ stoupla hlavně ve zpracovatelském průmyslu a ve službách. V ubytování, stravování a pohostinství zaznamenal i nejvyšší, sedmiprocentní nárůst nominální mzdy. V korunovém vyjádření to bylo ale jen tisícovka, neboť tam je v absolutní úrovni průměrná mzda stále nejnižší, uvedli statistici. Naopak jediný pokles průměrných výdělků, o 0,4 procenta, byl podle nich v těžbě a dobývání.
Růst počtu zaměstnanců i průměrné mzdy se projevil po celém území státu, včetně hlavního města, kde průměrné platy dosud spíše zaostávaly. Z hlediska krajů nejméně, o 3,2 procenta, vzrostly mzdy v Moravskoslezském kraji, na který dopadla situace spojená s útlumem těžby uhlí. Naopak nejvíce se zvýšily v Ústeckém kraji (5,4 procenta) a Královéhradeckém kraji (5,3 procenta). Nadprůměrné zvýšení o 4,9 procenta zaznamenaly i mzdy v Karlovarském kraji, v absolutní úrovni jsou přesto nadále nejnižší, uvedl ČSÚ.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.