Po 6 letech vězení

Syn Kaddáfího byl po šesti letech propuštěn na svobodu

Po 6 letech vězení
Syn Kaddáfího byl po šesti letech propuštěn na svobodu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Syn zesnulého svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl po šesti letech propuštěn na svobodu. Od roku 2011 ho zadržovala skupina rebelů ve městě Zintán. Informoval o tom v neděli zpravodajský server BBC News. Podle BBC se v minulosti několikrát objevily v médiích nepravdivé zprávy o tom, že je Sajf Islám na svobodě.

Povstalecká skupina ze Zintánu oznámila propuštění 44letého Kaddáfího syna v sobotu. Podle ní byl propuštěn na základě amnestie, kterou vyhlásil parlament sídlící ve městě Tobrúk na východě země. Rebelové ale neupřesnili, kde se Sajf Islám nyní nachází, prý s ohledem na jeho bezpečnost

Sajf Islám Kaddáfí byl v červenci 2015 v Tripolisu odsouzen k trestu smrti s dalšími osmi vysokými představiteli Kaddáfího režimu. Rebelové ze Zintánu ho ale odmítali do Tripolisu, kde sídlí mezinárodně uznávaná libyjská vláda, vydat. Otec Saífa Isláma, který vládl Libyi přes 40 let, byl zabit během revoluce v říjnu 2011 v Syrtě.

Muammar Kaddáfí, otec Sajfa - ilustrační foto: Shutterstock

Parlament v Tobrúku je jednou ze tří rivalských vlád v Libyi, píše agentura AP. Od svržení Kaddáfího režimu převládá v zemi chaos, jehož využili radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří se snaží dobýt další území.

Sajfa Isláma rovněž viní Mezinárodní trestní soud (ICC) z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Podle prokurátorů se účastnil plánů svého otce „potlačit, a to jakýmkoli způsobem, demonstrace civilistů proti Kaddáfího režimu“.

V červenci 2016 právníci Sajfa Isláma tvrdili, že jejich klient byl osvobozen na základě amnestie vydané neuznávanými libyjskými úřady sídlícími na východě země. Zdroje ze Zintánu to ovšem vzápětí popřely.

Držitel doktorátu z Londýnské ekonomické školy Sajf Islám byl před lety považován za možného nástupce svého otce, za jehož vlády sice neměl oficiální funkci, ale hrál klíčovou roli při upevňování styků se Západem. Působil též jako vyjednávač o odškodném pro rodiny obětí atentátů v Lockerbie a v Nigeru. V roce 2007 intervenoval za propuštění bulharských zdravotních sester, které byly v Libyi obviněny z nakažení dětí virem HIV.

,

11. června 2017