TEST RAKETY

Peking otestoval raketu, která unese 10 hlavic

TEST RAKETY
Peking otestoval raketu, která unese 10 hlavic

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Čína údajně provedla test nové verze své balistické střely, která je schopna nést deset hlavic, z nichž každá může být individuálně naváděna. Informovala o tom ve středu ruská tisková agentura TASS s odvoláním na čínská média. Podle agentury TASS se jednalo o střelu Tung-feng 5C (Dong Feng 5C) a zkouška se uskutečnila v lednu.

Raketa s inertními hlavicemi byla vypuštěna z odpalovacího střediska Tchaj-jüan v severočínské provincii Šan-si.

Podle zdrojů z americké obrany jsou nejnovější čínské zbrojní testy důkazem, že Peking zvyšuje kapacity svých strategických střel, zvyšuje počet hlavic, kterých má nyní podle expertů kolem 250, a podle všeho také úspěšně pokračuje ve zmenšování jaderných hlavic.

Někteří analytici uvedli, že při testech rakety DF-5C byl použit starý nosič k testu nových hlavic, které by měly být v budoucnu používány u nových střel DF-41. Dolet rakety DF-41, jejíž test Peking uskutečnil v dubnu loňského roku, se udává mezi 10 000 a 14 000 kilometry, což zahrnuje celé území USA.

Minulý týden ruská média uvedla, že Čína rozmístila rakety DF-41 na severovýchodě země u hranic s Ruskem. Podle některých politologů šlo o reakci na „provokativní výroky“ nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump rozhořčil Peking mimo jiné tím, že zpochybnil politiku jedné Číny, podle níž je Tchaj-wan jednou z čínských provincií.

,

1. února 2017