Kdo vynáší z Šlachtovy zprávy? Někdo z policie či zástupců, míní Blažek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle předsedy vyšetřovací komise Pavla Blažka (ODS) vynáší informace z tajné zprávy Roberta Šlachty někdo z řad police nebo státního zastupitelství. Části zprávy, kterou bývalý šéf protimafiánského útvaru předal sněmovní vyšetřovací komisi pro reorganizaci policie, totiž postupně uveřejňuje deník MF DNES ministra financí Andreje Babiše (ANO). Komise je jen zástěrka, myslí si Blažek.
„Z toho, co bylo v tisku vlastněném Andrejem Babišem zatím zveřejněno, je jasné, že buďto někdo z řad policie nebo státního zastupitelství vynáší informace,“ uvedl serveru ECHO24 Blažek, podle kterého informace v žádném případě nemohl ven vynést nikdo z členů vyšetřovací komise. „Z komise to s ohledem na nepřesnosti, ale i pár údajů navíc, jež před ní nezazněly, neutíká,“ dodal. Blažek už dříve uvedl, že zpráva je zabezpečená v jedné ze sněmovních místností, kde ji měli mít možnost prostudovat pouze členové výboru.
MF DNES má nicméně zprávu k dispozici. Deník například napsal s odkazem na několik na sobě nezávislých zdrojů, že více než čtyřicetistránková zpráva je plná odposlechů z vyšetřovacích kauz, že se policejní špičky zajímaly o případ jednoho sociálního demokrata před stranickým sjezdem nebo že jejich cílem od počátku bylo odstřelit právě Šlachtu.
Proti hlavním autorům policejní reorganizace – prezidentu Tomášovi Tuhému, jeho náměstkovi Zdeňku Laubemu či ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) – však detektivové nemají přímý důkaz, dodává deník. Právě Tuhého šéf ostravské expozitury tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil z „brutálního“ úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti.
Komise jako krytí
Podle Blažka tak měl mít deník zprávu k dispozici už dříve a pouze čekal na vhodné krytí, kdy informace odhalit. „Na zveřejnění se zřejmě čekalo do jednání komise, aby úniky byly přičteny ji,“ uvedl Blažek. To, co deník píše, je podle něj navíc účelové. „Informace jsou selektovány, aby vyhověly očividnému zadání,“ dodal.
Na únik informací si už minulý týden stěžoval ministr vnitra Milan Chovanec, který reorganizaci policie podepsal. „Tak se blíží další jednání vyšetřovací komise. A noviny Anofertu dostaly další dávku úniků ze spisu. Od kohopak a pročpak asi?“ napsal na svém Twitteru Chovanec.
Vznik nového útvaru – Národní centrály proti organizovanému zločinu – vyvolal roztržku i na politické scéně. Chovanec změny ve sboru podepsal i přes nesouhlas koaličního hnutí ANO. To se v čele s Babišem obávalo zejména zastavení vyšetřování závažných kauz a také tvrdilo, že jediným cílem reorganizace bylo zbavit se Šlachty. Šlachta patřil mezi největší kritiky reorganizace, a proto také dobrovolně z vedení ÚOOZ odešel.
Šlachta čtyřicetistránkovou tajnou zprávu o údajných odposleších a propojení politiků a byznysmenů s policisty předal sněmovní vyšetřovací komisi 29. července. Vyšetřování poslanců se má ale především zaměřit na policejní reorganizaci, při níž došlo ke sloučení protimafiánské a protikorupční jednotky. „Komise má přijít s tím, co vedlo politiky k tomu, aby policii reorganizovali tak, jak ji reorganizovali, a jestli je to politicky správné, nebo není,“ řekl její předseda Pavel Blažek. Komise se opět sejde tento čtvrtek.