NYT: Vidina ráje vede nad pozemským pokrokem

Kamel Daúd
NYT: Vidina ráje vede nad pozemským pokrokem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pro rostoucí počet muslimů je ráj opět v módě. Jde samozřejmě o vizi starou jako korán, která věrným věřícím detailně vykresluje potěchy (včetně sexu a vína) posmrtného života. Nicméně donedávna v mnoha postkoloniálních státech Maghrebu a Blízkého východu platila spíš (byť historicky mladší) touha po lepším životě na zemi, zamýšlí se v eseji pro deník New York Times alžírský spisovatel a novinář Kámel Daúd.

V posledních letech se tak vidina ráje v muslimské společnosti stala opět hlavním snem o místu, kde blaho naleznou zbožní muslimové, ať už jsou bohatí, zaměstnaní, chudí či nezaměstnaní. Vidina ráje se ale také stala nástrojem džihádistických rekrutů. „Ráj je oblečený do samých potěch,“ vzletně v editorialu prohlásil během letošního Ramadánu jeden islamistický alžírský deník.

„Jde o fascinující obnovu konceptu štěstí, který dominoval ještě před půl stoletím,“ píše Daúd v NYT o proměně v zemích, ve kterých po odchodu kolonistů-okupantů „přinášejících bídu a utrpení“ po převládala vize budoucnosti založené „na nezávislosti, rovnosti, rozvoji, postupném nabývání bohatství, spravedlnosti a společné existenci.“

Imámové a další kazatelé dnes vidinu ráje vykreslují do nejmenších detailů. Pro pravověrné muže je hlavním tahákem příslib mnoha povolných žen. Nejde zde jen o džihádisty, ale tato konkrétní představa je přitažlivá i pro umírněné muslimy, kteří jsou nespokojení s jejich sexuálním životem na zemi.

Odpovědi imámů na otázku, jaké rajské odměny mohou očekávat pravověrné muslimky, působí přinejmenším lehce cynicky. Nebeskou odměnou pro správnou ženu je být navždy šťastnou manželkou svého muže. Oba tak v posmrtném životě prožívají věčné manželské štěstí ve zdraví a symbolickém věku 33 let.

Pokud jde o rozvedené ženy, tak jim kazatelé prorokují, že v ráji se za své bývalé již zemřelé muže opět provdají.

Sen o muslimském ráji je samozřejmě konfrontován s protichůdným (byť v něčem přesto podobným) snem, který vzbuzuje vášně jak mezi běžnými muslimskými věřícími tak džihádisty, o životě na Západě. První sní o tom, že na Západ emigrují a druzí, že se tam stanou mučedníky. Jedni sní o odchodu na Západ, aby tam žili až do smrti, zatímco druzí sní o podrobení nebo zničení Západu.

Obnovená muslimská utopie ráje je v současném arabském světě velmi silným tématem, které motivuje i ulehčuje nezřídka tvrdý životní úděl většiny lidí. Přesto na rozdíl od touhy vybudovat spokojený život na zemi, má vidina nekonečné radosti v ráji jednu nevýhodu. Je kvůli ní třeba zemřít.

Daúd, jehož román Meursault, přešetření (česky vyšel letos v nakladatelstv Odeon) se dostal dostal mezi čtyři finalisty Goncourtovyceny, vystoupí v říjnu na pražském Festivalu spisovatelů.

11. srpna 2016