Youtuber nabízí pojištění proti EET. Advokáti varují před podvodem

Youtuber nabízí pojištění proti EET. Advokáti varují před podvodem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Youtuber Mikael Oganesjan zřejmě vycítil při uvedení elektronické evidence tržeb (EET) příležitost. Mladý muž nabízí skrze AntiEET.cz zájemcům za malý poplatek neomezenou právní ochranu u soudu, prý nezáleží na tom, kolik pokut Finanční správa podnikatelům napaří. Česká advokátní komora před podobnými nabídkami varuje. V pozadí AntiEET.cz figuruje Petr Kocourek, který v minulosti několikrát čelil obviněním z podvodného jednání. To mu však nebylo prokázáno.

Bojíte se pokut za nedodržení zákona o evidenci tržeb? AntiEET.cz za vás za pouhých 8990 korun ročně všechny případné pokuty vyřeší, tvrdí Mikael Oganesjan na stránkách antieet.cz. „Nezáleží přitom na tom, kolikrát vás úředníci budou kontrolovat, nebo kolik řízení proti vám bude zahájeno. Zastoupíme vás vždy, bez dalších poplatků,“ píše se na stránkách.

AntiEET.cz nabízí tuto službu jako pojištění proti Andreji Babišovi, o pojištění v pravém smyslu slova ovšem nejde. Služba je provozována Spolkem provozovatelů služeb v gastronomii a hotelnictví, který byl ve spolkovém rejstříku zapsán 22. listopadu, tudíž těsně před startem EET. „Pojištěné“ firmy jsou vlastně členy spolku a oněch 8990 korun je spolkovým příspěvkem. Prezidentem spolku je podle rejstříku osmadvacetiletý Petr Kocourek z Prahy, na kterého v minulosti kvůli podezření z podvodu podalo trestní oznámení několik úřadů i Česká advokátní komora.

Podle webových stránek pracuje pro AntiEET.cz tým právníků, advokátů a specialistů. Jediné jméno, které ovšem na stránkách figuruje, je právě to Oganesjanovo, který je podle tiskové zprávy obchodním ředitelem. Mikael Oganesjan je známý svými bizarními výstupy na Youtube pod přezdívkou MikeJePan, kde se úmyslně dostává do konfliktů s policií. Chce tím dokázat, že každého lze „ubít“ právními kličkami. Úmyslně se nechával pokutovat od dopravní policie, aby pak v reklamě na svou firmu PojištěníNaPokuty.cz dokázal, že nepřišel o jediný bod.

Advokátní komora projektu nevěří

Oslovená Česká advokátní komora (ČAK) nabídku AntiEET.cz však nepovažuje za příliš důvěryhodnou. Veřejně tam totiž nefiguruje nikdo, kdo by ze zákona směl poskytovat právní služby, tj. advokát zapsaný v seznamu ČAK. Oganesjan, který nemá právní vzdělání, ale vystudoval obchodní akademii, na seznamu přirozeně není. Není tam ani ředitel spolku Kocourek.

Mluvčí ČAK Iva Chaloupková naznačuje, že se může jednat o falešné služby. „Rozeznat tyto falešné „advokáty“ můžete např. praktikami, které při inzerování používají a nejsou u renomovaných advokátů obvyklé, například podbízením se („neponesete žádná rizika, žádné náklady“), nepřiměřeně nízkou cenou za služby a tím, že neuvádějí své číslo, pod nímž jsou zapsaní u České advokátní komory,“ uvedla pro server Echo24.cz Chaloupková. „Přijmout bezelstně služby těch falešných může přijít velmi draho – možná nabídne sice nízkou cenu, ale může chybět kvalita, možnost stěžovat si na jeho jednání a postupy a nemožnost získat odškodnění, když způsobí škodu… to nejsou malá rizika!“ varuje Chaloupková.

Vlastníkem domény, na které funguje AntiEET.cz, je družstvo Motoristická vzájemná pojišťovna, v jehož představenstvu opět figuruje Petr Kocourek. Družstvo za klienty mělo řešit dopravní pokuty, na Facebooku i jinde se pak množí negativní zkušenosti s firmou. Stejně to platí pro Nechcipokutu.cz, Řešenípokut.cz, které již nefungují. Kvůli podezření z podvodného jednání podal trestní oznámení na Kocourka v minulosti pardubický magistrát, pražský magistrát i Česká advokátní komora a další orgány. Vina mu ale nebyla ani jednou prokázána.

Ministerstvo financí se konkrétně k AntiEET.cz odmítlo vyjádřit. „Obecně lze uvést, že v případě nabídky právních služeb v souvislosti se správním řízením ve věci porušení zákona o EET, se může jednat o určitý typ vzájemnostního pojištění, jehož provozování nemusí spadat pod zákon o pojišťovnictví,“ uvedla pro Echo24.cz mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová, podle které posouzení, zda se jedná o neoprávněné podnikání, spadá pod policii.

AntiEET.cz: Zastupovat klienta může kdokoli

Oganesjan s podobným hodnocením zásadně nesouhlasí, odmítl však serveru Echo24.cz poskytnout konkrétní jména spolupracujících advokátů. „Není taktické, aby se někde medializovalo, vzhledem k tomu, že děláme i dopravu, který z těch advokátů na tom pracuje,“ uvedl pro Echo24.cz Oganesjan. Spolek podle něj neposkytuje právní službu za úplatu, tudíž nemusí klienta zastupovat nutně advokát, podle Oganesjana může klienta u správního řízení zastoupit i člověk bez právního vzdělání.

„Lidé neplatí advokátovi, ale platí spolku. My neposkytujeme žádnou službu, nevystavujeme faktury, lidé pouze platí členský příspěvek spolku a spolek jim pak zdarma pomáhá. Nejde tedy o prodej služby,“ dodal pro Echo24.cz Petr Kocourek.

Jak chce AntiEET bojovat proti pokutám vyplývající z EET? „Navrhujeme, shromažďujeme a provádíme takové důkazy, které podporují naše ,kličkování mezi paragrafy‘. Ve své činnosti dosahujeme perfektní úspěšnosti. Našim cílem je dosáhnout rozhodnutí o zastavení řízení. Je-li řízení zastaveno, není vyslovena vina a na účastníka se hledí tak, jako by nikdy nebyl uznán vinným,“ píše se na AntiEET.cz. Příspěvek 8990 korun ročně jim prý bohatě pokryje náklady, podle Oganesjana už spolek několik členů má.

5. prosince 2016