Huawei hrozí ministerstvu: Zrušte a upravte tendr, z něhož jste nás vyloučili
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Společnost Huawei se ohradila proti oznámení Generálního finančního ředitelství (GFŘ), které vyloučilo čínskou společnost Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně za více než půl miliardy korun. Čínská firma bude po ministerstvu financí požadovat zrušení celé veřejné zakázky a její úpravu. „Pokud k tomu nedojde, Huawei zváží všechny své další možnosti,“ hrozí společnost v prohlášení. Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něj představují bezpečnostní riziko.
„Kybernetická bezpečnost vždy byla naší hlavní prioritou a máme za sebou bohatou historii dokazující, že dodáváme bezpečné výrobky a řešení našim zákazníkům v České republice a po celém světě. V průběhu naší třicetileté historie nebyly nikdy nalezeny žádné důkazy, že by společnost Huawei spáchala jakýkoliv trestný čin v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ tvrdí firma a dodává, že díky tomu si s tuzemskými partnery vytvořila dobrý vztah.
O vyjmutí Huawei z tendru napsala Mladá fronta Dnes (MfD), podle níž postup finančního ředitelství podle deníku přebírají také další státní instituce.
Portál Moje daně by měl v budoucnu zjednodušit podávání daňových přiznání. Vzhledem k tomu, že v něm budou osobní údaje a citlivá data, patří projekt do takzvané kritické infrastruktury státu, píše MfD. Finanční ředitelství proto podmínky tendru upravilo podle nedávno vydané metodiky NÚKIB. Úřady podle ní mohou rizika plynoucí z používání systémů firem Huawei a ZTE zohlednit už při zadávání veřejné zakázky.
„Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost je ze zákona pro Finanční správu závazné, jsme tedy povinni se jím řídit,“ řekl MfD mluvčí Generálního finančního ředitelství Petr Habáň. Dodal, že podrobnosti úřad zveřejňovat nebude.
Bezpečnostní odbor finančního ředitelství podle MfD vypracoval vlastní analýzu rizik, která Huawei dostala mimo hru. „Analýzu rizik není možné poskytnout, protože obsahuje informace, jejichž zpřístupnění by mohlo ohrozit zajišťování kybernetické ochrany zadavatele,“ stojí podle MfD v dokumentu finančního ředitelství.
NÚKIB před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi. Huawei se proti varování úřadu ohradila, český prezident Miloš Zeman ho zlehčoval a varoval před ekonomickou odvetou Číny vůči českým firmám. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.
Firma Huawei označuje obavy za nepodložené. Čínský výrobce telekomunikačních zařízení je připraven umožnit zahraničním představitelům návštěvu svých zařízení pro vývoj produktů, uvedl minulý týden předseda Huawei Liang Chua.