Opozice kritizuje rodinnou koncepci: „Je pro chudinky, co si rodinu neudržely“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koncepce rodinné politiky, kterou minulý týden těsně přijala vláda, se vedle koaličních lidovců nelíbí ani pravicové opozici. Podle ní se jedná o „soupis slibů“, které se dají těžko splnit a na které už současná vláda stejně nemá čas. I kdyby ale bylo na prosazení některých jejích nařízení dost prostoru, pravici by se nelíbila. Podle nich totiž dokument nepodporuje rodinu, ale ty „kterým se rodina udržet nepodařila“.
„Pokládám to za naprosto zbytečný materiál. Vláda si to schvaluje pro sebe, prosazuje to neomarxistická buňka v sociální demokracii, vládou to protlačili jedním hlasem Pelikána z ANO (ministr spravedlnosti Robert Pelikán – pozn. red.). Je to naprosto zbytečně popsaný papír. Ten materiál je určitě špatný a to už z toho důvodu, že pro něj nehlasovala poloviny vlády,“ uvedl pro server Echo24 poslanec ODS Marek Benda.
Podobně se vyjádřila i jeho kolegyně z opozice poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Podle mého názoru se jedná o takový soupis slibů, které nezarmoutí, ale je těžké je splnit. Zaprvé proto, že by to stálo desítky miliard korun ročně navíc, zadruhé protože na to není čas. Nechci říkat, že je to předvolební tah, protože ten dokument schvalují už přes rok. Ale je typické, že hlavně socialisté umí rozdávat, ale neumí na to vydělat,“ uvedla deníku Echo24 Pekarová Adamová s důrazem na slib jako školka pro všechny zdarma.
Opatření v koncepci, kterou se přes rok snažila prosadit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), navrhla komise, kterou tvořili demografové, sociologové či ekonomové. Návrh počítá například se zvýšením rodičovské, mateřské, porodného, bezplatným předškolním vzděláváním, podporou částečných úvazků a zvýšením přídavku na děti.
Rodinná koncepce, co nepodporuje skutečné rodiny
Marksová ale význam materiálu brání. „Řada věcí z koncepce už je splněna,“ uvedla pro server Echo24. To, že některé věci nakonec neprojdou, je prý „problém“ všech koncepcí. „Samozřejmě, že nová vláda se podle ní řídit nemusí. To by bylo ale stejné, i kdyby byla přijatá před rokem. Je to stejné u všech vládních koncepčních materiálů ve všech oblastech,“ dodala.
Podle opozice je ale vlastně dobré, že se už nic dalšího z koncepce nestihne. Nesouhlasí s ní jako s celkem, protože podle ní malou pozornost věnuje podpoře úplných rodin. „Je tam opravdu velký důraz kladen na nesezdané páry či rodiče samoživitele, kterých je dnes bohužel více, než bývalo. Je ale otázkou, jestli by se pozornost státu neměla soustředit také na rodiny, které jsou úplné, a snažit se předejít jejich možnému rozpadu v okamžiku, kdy se vyskytnou problémy,“ vysvětlila Pekarová Adamová.
Podle ní by dávaly smysl například sociální a poradenské služby, které by byly dostupné po celé republice. „Nemyslím si, že na tohle by měla jít podpora formou dávek. Naopak je třeba se soustředit na prevenci a podporu služeb pro rodiny, která se z dlouhodobého hlediska vyplácí,“ dodala.
Benda ve své kritice zašel ještě dál. „Je to koncepce rodinné politiky, která podporuje rodiny, které nejsou rodinami. Podle dokumentu je třeba rodiny rozkulačit a věnovat se jen těm chudinkám, co si rodinu neudržely, a nikoliv těm, co to dokázaly,“ zkritizoval dokument velmi ostře Benda.
Proti koncepci se při hlasování postavili vládní lidovci. Jejich šéf Pavel Bělobrádek ho dokonce označil za „útok na rodiny“ a uvedl, že pokud by nezbýval měsíc do voleb, vystoupila by kvůli jeho přijetí KDU-ČSL z vlády.