Babišovy kauzy ve sněmovně

Čapí hnízdo, úniky ze spisů a výroky Pelikána. Poslanci řeší Babišovy kauzy

Babišovy kauzy ve sněmovně
Čapí hnízdo, úniky ze spisů a výroky Pelikána. Poslanci řeší Babišovy kauzy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ačkoliv plénum Poslanecké sněmovny zasedá až příští týden, poslanci jsou zaměstnaní aférami Andreje Babiše (ANO) i dalších členů hnutí ANO. Ve sněmovně se tento týden budou opět řešit úniky z policejních spisů nebo vydání poslanců hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. V této souvislosti se sejde i ústavně právní výbor, aby projednal výroky ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) o tom, že policie svým postupem ovlivňuje volby.

Ústavně právní výbor se sejde ve středu v 10 hodin, aby na žádost osmi poslanců projednal výroky ministra Pelikána. Ten minulý týden řekl, že trestní stíhání předsedy hnutí ANO Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka je politicky motivované a je snahou o ovlivnění voleb.

„Každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu,“ řekl Pelikán.

Kritika se na něj okamžitě snesla od ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který chce, aby ministr předložil důkazy, svá slova vysvětlil nebo se omluvil. Se slovy ministra nesouhlasí ani Unie státních zástupců a advokáti. Podle advokáta Tomáše Sokola je policie podle zákona povinna zahájit trestní stíhání ve chvíli, kdy má dostatek důkazů. Jediný, kdo může o odklad požádat, je státní zástupce.

„Zahájení trestního stíhání není věc spekulace, která by policii umožňovala rozhodnout, jestli zahájí nebo nezahájí trestní stíhání. V případě, že jsou splněny zákonné podmínky, tak policie trestní stíhání musí zahájit,“ řekl pro Echo24 advokát Tomáš Sokol.

Vydat, či nevydat Babiše s Faltýnkem

Další bodem programu bude středeční jednání mandátového a imunitního výboru, který bude připravovat doporučení poslancům, zda Babiše s Faltýnkem vydat či nevydat policii. Na výbor by měli dorazit i oba zmínění poslanci. Ti by se měli také mít možnost seznámit s žádostí, kterou police poslancům zaslala.

Babišovy kauzy - FOTO: Echo24

Všichni členové výboru se navíc od minulého týdne mohou seznámit se spisem, který je pro ně k nahlédnutí na Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy. Poslanci původně žádali o kopii spisu, to však krajské policejní ředitelství v Praze zamítlo. Sněmovna by o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo měla jednat ve středu 6. září.

Přibil a Zeman míří před komisi

Již dnes budou ve sněmovně probíhat poslední výslechy svědků před vyšetřovací komisí k úniku informací z policejních spisů. Komise si opět pozvala bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila. Vyslechnout by měla i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, kterého ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) minulý týden zbavil mlčenlivosti. Dorazí i předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra a ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín.

Přibila chce komise vyslechnout kvůli rozdílům v poskytnutých výpovědích. Některé jeho výpovědi se podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) lišily od výpovědi jiných svědků.

Přibila komise již vyslýchala kvůli jeho schůzkám s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem. Podle uniklých nahrávek mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Přibil i Babiš už dříve odmítli, že by měli k dispozici spisy z vyšetřovaných kauz. Babiš již dříve nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila.