Hlavou Slovenska má být jeden z 15 kandidátů. Průzkumy favorizují Šefčoviče nebo Mistríka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Celkově 18 Slováků projevilo zájem o kandidaturu na slovenského prezidenta v březnových přímých volbách. Předepsané podmínky pro kandidaturu ale několik zájemců nesplnilo, o hlasy voličů by se podle slovenských medií mělo ucházet 15 kandidátů. Lhůta na podání kandidátek skončila ve čtvrtek, několika uchazečů o nejvyšší politickou funkci v zemi ještě čeká na oficiální přijetí své kandidatury šéfem sněmovny. Současný prezident Andrej Kiska již loni ohlásil, že se o znovuzvolení ucházet nebude.
Největší popularitě se z kandidátů na příštího prezidenta podle dřívějšího průzkumu agentury Focus těší místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a vědec Robert Mistrík. Na třetím místě v průzkumu skončil kontroverzní soudce nejvyššího soudu a bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin.
Šefčovič ohlásil kandidaturu na prezidenta, kterou mu nabídl šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie a expremiér Robert Fico, teprve před dvěma týdny. Mistrík, jenž kandiduje i s podporou největší opoziční strany Svoboda a solidarita, již dříve rozběhl například billboardovou kampaň. Půldruhého měsíce před prvním kolem hlasování probíhá volební kampaň zatím spíše vlažně.
Slovenským prezidentem se kromě zmiňované trojice chtějí stát také předseda pravicově populistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár, právnička Zuzana Čaputová, poslanec malého opozičního hnutí Jsme rodina Milan Krajniak, někdejší šéf úřadu na ochranu ústavních činitelů Juraj Zábojník, podnikatelka Bohumila Tauchmannová, občanský aktivista Martin Daňo, předseda neparlamentní Strany maďarské komunity József Menyhárt, bývalý předseda parlamentu František Mikloško, pedagog Eduard Chmelár, předseda občanského sdružení Slovenské hnutí obrody Róbert Švec a podnikatel Ivan Zuzula.
Předseda slovenského parlamentu nepřijal kandidaturu občanského kandidáta Radovana Znášika, jemuž v době voleb ještě nebude 40 let, což je jedna z podmínek kandidatury. Danko stejně postupoval i vůči důchodci Jánu Molnárovi, který podle médií podvodem vylákal od poslanců parlamentu podpisy pro svou kandidaturu. Vyřazen bude patrně i další zájemce o post prezidenta Martin Konečný, který podle médií ke kandidatuře nepřipojil dostatek podpisů sympatizantů.
Zájemci o křeslo slovenského prezidenta musejí předložil petici s podpisy nejméně 15.000 obyvatel nebo souhlas 15 poslanců sněmovny s kandidaturou.
První kolo přímých prezidentských voleb se na Slovensku uskuteční 16. března, případné druhé kolo je naplánováno o dva týdny později.