PROTESTY V RUMUNSKU

Rumunská vláda ustála v parlamentu hlasování o nedůvěře

PROTESTY V RUMUNSKU
Rumunská vláda ustála v parlamentu hlasování o nedůvěře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rumunská vláda ve středu ustála v parlamentu hlasování o nedůvěře, které vyvolala opozice. Informují o tom místní média. Sociálnědemokratický kabinet, který čelí kritice za to, že se pokusil omezit trestní postih některých korupčních činů, se mohl spolehnout na více než 60procentní většinu v zákonodárném sboru. Pod tlakem série demonstrací za účasti statisíců lidí vláda už v neděli ustoupila od svého záměru upravit trestní zákoník.

Premiér Sorin Grindeanu před středečním hlasováním projevil odhodlání setrvat v čele vlády. „Máme povinnost vůči důvěře veřejnosti získané u (volebních) uren, máme povinnost nadále vládnout,“ řekl Grindeanu.

Ve hře je nyní demise ministra spravedlnosti Florina Iordacheho, kterou ale o den dříve prezident Klaus Iohannis označil za nedostatečnou. Hlava státu, která vládu obvinila z odpovědnosti za politickou krizi, do níž se země v posledních týdnech dostala, si ale ani sama pád kabinetu nepřála.

V rozhovoru s agenturou AP Iohannis řekl, že boj proti korupci v Rumunsku odhaluje „ošklivou tvář politiky“. Zároveň pochválil rumunské občany, že proti záměru vlády neváhali v hojném počtu a dlouho protestovat. „Byl jsem překvapen velikostí davů. Mít přes 200 000 lidí na (bukurešťském) Vítězném náměstí je něco neobyčejného,“ prohlásil.

Prostesty v Rumunsku - Foto: Shutterstock

V Rumunsku se v posledních týdnech konaly rozsáhlé demonstrace. V neděli, kdy po celé zemi demonstrovalo přes půl milionu lidí, vláda návrh stáhla. Návrh měl zrušit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení.

Grindeanua ve středu opět podpořil předseda sociálních demokratů Liviu Dragnea, který už v pondělí dal najevo, že nevidí důvod, proč by kabinet měl rezignovat. Dragnea má podle mnohých kritiků na chod Grindeanuovy vlády rozhodující vliv.

Právě Dragnea byl jedním z politiků, na které mířil hněv demonstrantů. Soud jej totiž v minulosti pravomocně odsoudil za volební podvody a podplácení. Nyní čelí obvinění ze zpronevěry státních peněz. Dekret, který vláda v neděli odvolala, by Dragneaův proces zastavil.

Grindeanuova vláda svůj záměr zrušila, chce ale vypracovat nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu.

,

8. února 2017