KOMENTÁŘ KRYŠTOFA PAVELKY

Chvála Varů

KOMENTÁŘ KRYŠTOFA PAVELKY
Chvála Varů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejezdit do Varů je nové jezdit do Varů. Prohlásit s mírným despektem, že „letos už fakt nejedu“, patří pro leckoho už k bontonu. Kdo pamatuje punk devadesátých let, batůžkáře nakýblované v hotelové lobby Thermalu, a celkově výrazně neoficiální atmosféru festivalu, nad dnešní, standardně snobskou úrovní akce ohrnuje nos.

Hipsterská umělecká omladina zase do Varů nemíří, protože tam jezdí každý, což je mainstream, a než plout s hlavním proudem, to už si to může jeden rovnou hodit. Ale vůbec nejvíc to karlovarský filmový festival schytává od onoho segmentu české společnosti, která svou obyčejnou slušnost nejraději demonstruje v diskuzích na zpravodajských serverech.

Návrhy na potápění raftů s uprchlíky pomocí kulometů a konečné řešení romské otázky vždy začátkem prázdnin nahradí u diskutérů pronikavá analýza filmové přehlídky i jejich účastníků, se zvláštním přihlédnutím k těm, jež dotyčný slušně český přispěvatel zná z televize.

Narativ je to vcelku přehledný: „Je to celý zlodějina, za naše peníze si tam debužírujou, kurvěj se a nejvíc na tom rejžuje tendlecten Bartoška, že ho hanba nefackuje, votevři mi, mámo, pívo.“ Tento názor na jeden z nejstarších filmových festivalů zařazených do prestižní kategorie A, v oblasti filmového průmyslu klíčovou událost celé střední a východní Evropy, ostatně patrně sdílí i prezident republiky.

Akci, na kterou každoročně zamíří hodně přes sto tisíc návštěvníků, označil za snobský podnik, plný lidí z domova a zahraničí, kteří ho vůbec nezajímají. Skoro by se myslelo, že hlava státu by o podniku s nepopiratelným mezinárodním renomé mohla alespoň pomlčet, když už mu nechce vyjádřit podporu, jak by se čekalo v civilizovanějších poměrech.

Představa, že by se podobně vyjadřoval třeba francouzský prezident o festivalu v Cannes, je přece zcela absurdní. Nicméně Zeman dobře ví, ke komu mluví, a jeho posluchači jistě uznale pokývali hlavami. Dobře jim to nandal, Miloš. A vostřejší měl bejt, říkají si.

Festival ve Varech je každoroční příležitost pěkně si ukázat na to, že zatímco panstvo od filmu a spřízněná honorace debužírují, lid úpí.

Státní podpora festivalu je skutečně významná: ministerstvo kultury přispívá třiceti miliony, město a Karlovarský kraj pak deseti až dvanácti, další miliony plynou od sponzorů, mezi nimiž má významné místo polostátní ČEZ. Celkově má akce rozpočet přes sto třicet milionů. A někde v této částce bychom asi našli nějaké to šampaňské pro herečky, možná doutníček pro pány režiséry a snad i jednoho či dva humry, tak nějak pro všechny.

To ale nic nemění na tom, že velké kulturní akce se státní podporou (tedy zdaleka nejen KVIFF) u nás vykazují poměrně slušný poměr ceny a výkonu. Zejména pokud to srovnáme s jinými oblastmi státního fungování. Vezměme si třeba kampaň Česká ryba, která měla obyvatelstvo přimět k větší konzumaci ryb. Stálo to sto osmdesát milionů, a spotřeba ryb v Česku úspěšně klesla.

Herečka Jitka Čvančarová přichází na zahájení festivalu>Foto: kviff

Na Uherskobrodsku zase za miliony korun vznikla síť rozhleden, ze kterých vidíte pár metrů někam do pole, v tom lepším případě. Viděno touto optikou, odvádí tým kolem prezidenta festivalu Bartošky naprosto špičkovou práci. Návštěvníkům se promítá výběr z převážně artové špičky z celého světa, kdo o takové věci stojí, má na červeném koberci šanci zahlédnout skutečné hvězdy světového filmu.

Kdyby to ve Varech vedli jako v České rybě, budou se v kinech pouštět reklamy na zázračné hrnce z kosmických materiálů a místo Umy Thurmanové přijede Kim Čong-un. Jezdit na festival není jistě žádná povinnost. Ale místo řečí o snobech a vyžírkách by si každý, kdo je vypouští z úst, hlavou státu počínaje, měl dát mokrý hadr na čelo a chvíli se zamyslet. Třeba by mu došlo, že v Česku je stále ještě dost věcí, na které můžeme být pyšní. Varský festival je jednou z takových věcí. V době obecně sdíleného pocitu společenského marasmu to není málo.