The Sun zveřejnil údajný přepis telefonátu

Trump prý odmítá jet do Británie. Zařiďte mi lepší přijetí, měl žádat Mayovou

The Sun zveřejnil údajný přepis telefonátu
Trump prý odmítá jet do Británie. Zařiďte mi lepší přijetí, měl žádat Mayovou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Britský deník The Sun zveřejnil přepis údajného telefonického rozhovoru mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a britskou předsedkyní vlády Theresou Mayovou, ve kterém Trump odmítá plánovat návštěvu Británie, dokud mu premiérka nezajistí lepší přijetí u veřejnosti.

Oba státníci spolu měli hovořit o možné Trumpově návštěvě Velké Británie. Americký prezident však dal najevo, že s návštěvou nespěchá, a proto ji neplánuje dřív než příští rok. Požaduje však od britské premiérky „příjemné přijetí“. The Sun získalo přepis telefonátu od nejmenovaného diplomata.

„V poslední době jsem v Británii neměl pozitivní obraz,“ stěžoval si prezident. Premiérka odpověděla, že takový je bohužel britský tisk. „Stále chci přijet, ale nespěchám,“ svěřil se Trump.

„Přijedu, až budu mít příznivější přijetí veřejností, do té doby ne. Když to pro mě zařídíte, bude plánování mé cesty snadnější.“

Přes 1,8 miliónů Britů podepsalo petici, která požaduje, aby nebyl Trump v Británii poctěn oficiální státní návštěvou.

„Donald Trump by měl mít možnost vstoupit do Spojeného království jako hlava USA, ale neměl by být pozván k oficiální státní návštěvě, protože by mohl způsobit rozpaky Jejímu Veličenstvu královně,“ říká text petice.

Downing Street se však ke zveřejnění přepisu telefonátu mezi hlavami států odmítla vyjádřit.

Spojené státy mají s Velkou Británií již od dob spojenectví a přátelství Roosevelta s Churchillem takzvané „zvláštní vztahy.“ Tento vztah je klíčový pro celosvětovou politiku. 

Theresa Mayová byla prvním vrcholným představitelem státu, který po Trumpově nástupu do úřadu navštívil Bílý dům. Trump tehdy prohlásil: „Naše vztahy nikdy nebyly silnější.“

Theresa Mayová během návštěvy Bílého domu - Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead / facebook bílý dům

 

, voš

17. července 2017