Chaos s EET. Výjimka pro e-shopy možná nakonec nebude

Chaos s EET. Výjimka pro e-shopy možná nakonec nebude

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přestože ministr financí Andrej Babiš (ANO) na konci minulého roku oznámil, že chce vyjmout e-shopy z elektronické evidence tržeb, provozovatelé internetových obchodů se EET možná nakonec nevyhnou. Všechno záleží na tom, jak se parlamentní strany příští týden postaví k pozměňovacímu návrhu, který má e-shopy z EET vyjmout. Zatím to totiž vypadá, že návrh Poslaneckou sněmovnou neprojde.

Proti výjimkám z EET se dlouhodobě staví například představitelé pravicové opozice, kteří požadují její úplné zrušení. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek pro Echo24 uvedl, že Babišův pozměňovací návrh, který se týká mimo jiné e-shopů, jeho strana „určitě nepodpoří“.

Podobný postoj zastává i šéf ODS Petr Fiala. „Naše stanovisko nepodpořit úpravy EET, pouze jeho úplné zrušení, stále platí. Debatu ke konkrétním pozměňovacím návrhům budeme mít v úterý na klubu, takže finální rozhodnutí zveřejníme poté,“ uvedl Fiala pro Echo24.

„Vzhledem k tomu, jak Andrej Babiš postupně couvá, předpokládám, že brzy zrušení EET navrhne sám s vysvětlením, že o jeho přípravě neměl tušení,“ dodal Fiala ve zjevné narážce na udavačský web Finanční správy, který údajně vznikl bez Babišova vědomí.

Proti výjimkám z EET se jasně staví i vládní ČSSD. „Pro zavádění výjimek krátce po spuštění EET nejsme. Každá výjimka zavádí jistou diskriminaci a narušuje smysl EET. Také ministr Babiš dříve sám jakékoliv výjimky odmítal,“ uvedl předseda rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava pro server Podnikatel.cz, který na možné zrušení výjimky pro e-shopy upozornil jako první.

Jaký postoj k věci zaujmou komunisté, kteří mají v Poslanecké sněmovně třetí nejpočetnější klub, v tuto chvíli není jisté. „Rozhodnutí o podpoře tomuto pozměňovacímu návrhu padne až na jednání poslaneckého klubu KSČM v úterý 10. ledna,“ uvedl pro Podnikatel.cz mluvčí strany Robert Kvacskai.

To, že by se Babišovi podařilo pozměňovací návrh sněmovnou protlačit, tedy zdaleka není jisté. Pokud by návrh dolní komorou neprošel, neplatila by ani avizovaná výjimka pro on-line platby v e-shopech.

To koneckonců potvrzuje i finanční správa. Mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová uvedla, že je nutné vycházet ze stávajícího znění zákona. Jinými slovy, že pokud e-shopům přichází platby v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem, musí tyto tržby evidovat tak jako jiní podnikatelé.

Andrej Babiš se pro vyjmutí on-line plateb u e-shopů z EET vyslovil loni v listopadu. „U e-shopů, kde je strašně moc komplikovaných plateb, tak pokud tam nedochází k přímému kontaktu zákazníka s prodejcem, tak se přikláním k názoru, že by se měly z evidence vyndat. Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme,“ uvedl tehdy ministr podle serveru Novinky.cz.

Provozovatelé e-shopů nyní hledají způsob, jak požadavkům zákona vyhovět. Pokud pozměňovací návrh poslanci skutečně neschválí, EET začne pro e-shopy platit k 1. březnu letošního roku.

, vb