Půjdou lidovci a STAN s Babišem? ‚Koalice se dělá až po volbách,‘ říkají
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nové uskupení KDU-ČSL a hnutí Starostové by po podzimních sněmovních volbách mohlo klidně kývnout na spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše. Jak předseda STAN Petr Gazdík, tak šéf lidovců Pavel Bělobrádek sice označují možnou spolupráci s hnutím za „problematickou“, jasnou zamítavou odpověď ale ani jeden nedal. Podle Gazdíka je do voleb spousta času a Babišovo hnutí se třeba může do té doby rozpadnout.
„Neumím si představit vládní spolupráci s ANO, pokud se jeho šéf tváří, že všechno z posledních týdnů a měsíců je v pohodě,“ uvedl Gazdík serveru Echo24. Babiš má za sebou totiž řadu problémů a podezření, které se týkají například nákupu korunových dluhopisů od holdingu Agrofert nebo možného ovlivňování redakcí mediálního domu Mafra, který také patří do holdingu.
S blížícími se podzimními parlamentními volbami se otázka, kdo je ochotný sestavit vládu s hnutím ANO Andreje Babiše, nabízí stále častěji. Předvolební průzkumy sice nemají příliš velkou vypovídající hodnotu, jak ukázal například výsledek ČSSD v roce 2010, ale do role favorita pasují právě hnutí bývalého ministra financí Babiše.
Nově vzniklé spojení STAN a lidovců se pasuje do role „třetí síly“, která by mimo jiné měla být schopná konkurovat ve volbách právě Babišovi. Obě strany přitom doteď stojí na opačných stranách barikády. Zatímco Starostové jsou ve sněmovně v roli opozice, která řadu kroků současné vlády kritizuje, lidovci jsou součástí vlády, v níž sedí právě i Babiš.
Koalice se sestavují po volbách
Gazdík dlouhodobě kritizuje hnutí ANO, protože se podle něj jedná o stranu jednoho člověka. „Ten princip, že ANO bude prosazovat program, o kterém Andrej Babiš sní… . Je mi líto, že lidé nejdou po realitě, stejně jako u SPD je to trochu marketing, takže spolupráci s hnutím ANO vidím jako problematickou,“ řekl Gazdík s odkazem na knihu O čem sním, když zrovna spím, kterou Babiš rozdává v rámci předvolební kampaně. Bělobrádek potvrdil, že v se v tom s Gazdíkem shodují.
Na přímou otázku, zda můžou vyloučit případnou spolupráci při sestavování nové vlády, ale neodpověděl jasně ani Gazdík, ani Bělobrádek. Spojenectví se totiž podle nich tvoří až po volbách. „To je abstraktní otázka, na kterou neodpovídám. Koalici je možné dělat den po volbách, bez toho je to pouhé kecání do větru,“ odpověděl Bělobrádek slovy, které použil v rozhovoru pro deník Právo v dubnu 2013 čestný předseda TOP 09 Karla Schwarzenberg.
A podobný postoj má i Gazdík, podle kterého jsou volby ještě příliš daleko. „Myslím si to samé a do voleb navíc zbývají čtyři a půl měsíce. Třeba se ANO rozpadne, třeba Andrej Babiš nebude kandidovat,“ dodal Gazdík.
Antibabiš se jako předvolební tahák hodí
Už teď je přitom jasné, že se koalice Starostů a lidovců, stejně jako jiné strany, bude vymezovat vůči hnutí ANO a Babišovi. Bělobrádek to naznačil už na lidoveckém sjezdu na konci května, kde se o Babišovi zmínil ve své úvodní řeči. „Jsme v jiné situaci než v roce 2013, kdy jsme se vraceli zpět a kdy jsme chtěli zachránit sebe samé. Teď jde o víc, jde o to, jak bude vypadat politický systém v České republice. Zda to bude parlamentní demokracie, prezidentský nebo poloprezidentský systém, centrálně řízená demokracie nebo autoritářský systém,“ uvedl Bělobrádek.
Gazdík zase prozradil jedno z hesel, se kterým se budou snažit oslovit voliče. To zní: „Abyste se před vašimi dětmi jednou nemuseli stydět, že jste dali hlas firmě.“ Odkazuje tak jasně na heslo hnutí ANO, díky kterému skončilo ve volbách v roce 2013 na druhém místě.
Volební koalice STAN a KDU-ČSL bude muset pro vstup do sněmovny získat přinejmenším 10 procent hlasů. I z toho důvodu její vznik kritizovali někteří delegáti na květnovém sjezdu lidovců. Ti by upřednostňovali zařazení zástupců STAN na kandidátky KDU-ČSL. Při této formě kandidatury by na vstup do sněmovny stačilo 5 procent hlasů.