Zatčený bojovník IS: Spousty lidí v Evropě čekají na rozkaz zabíjet
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Unikátní rozhovor se zatčeným zradikalizovaným Němcem přinesl deník New York Times. Harry Sarfo se s dalším německým radikálem vydal do Sýrie na území ovládané tzv. Islámským státem, příslušník teroristické organizace ale Sarfa odeslal zpět do Německa. Nyní je v Brémách ve věznici s nejvyšší ostrahou a čeká na soud. Před jeho začátkem sdělil pro NYT, co IS chystá.
Do Sýrie cestovali dva mladíci čtyři dny, jakmile ale dorazili na místo, čekalo je zklamání. „Řekli nám, jestli by nám nevadilo vrátit se do Německa. To je to, co v tu dobu potřebovali,“ vzpomínal Sarfo.
Dodal, že IS touží po hromadné akci v jeden okamžik – hodně útoků ve stejnou dobu. Především v Anglii, Německu a Francii.
„Vysvětlili mi, že na území Německa nemají dost lidí. Zpočátku nějaké měli, ale ti se pak jeden po druhém lekli, vyděsili se. Stejné to bylo i v Anglii,“ prohlásil Němec.
Kritickou situaci, která nyní panuje ve Francii, kde je vyhlášený výjimečný stav, potvrdila i reakce příslušníka IS na dotaz, jaká situace je ve Francii. „Začali se smát tak moc, až jim tekly slzy. Řekli, abychom se o Francii nebáli, že tam není problém,“ řekl v dubnu 2015.
Battle for northern #Syria
— Christopher Johnson (@chris1reuters) 19. července 2016
Territorial control #map - @ReutersGraphics #Iraq #IslamicState #Kurds #oil #OOTT pic.twitter.com/qnh7iiO6Ue
Sarfo popisoval, jak otevřeně s ním zástupce IS hovořil. Bylo mu prý řečeno, že má IS spousty lidí, kteří žijí v evropských zemích a čekají na rozkaz zabíjet.
„Ptali se mě na normální otázky – jak se jmenujete, kdo je vaše matka, odkud je vaše rodina, co jsem vystudoval, jestli mám titul, jaké jsou mé ambice a čím bych se rád stal,“ popisoval svůj hovor se zástupcem IS. Ten mu později podal instrukce ke zpáteční cestě do Německa.
Jednou z hrozeb, kterým Evropa prý čelí, je i sofistikovaná zpravodajská síť Emni – něco jako domácí a zahraniční rozvědka. Ta organizuje export teroristů na Západ. Teroristické útoky v Paříži a Bruselu byly „dílem“ právě této sítě, resp. „oddělením pro evropské záležitosti“, jak uvedl Sarfo.