Moskva odmítá mírové síly OSN na rusko-ukrajinské hranici

Moskva odmítá mírové síly OSN na rusko-ukrajinské hranici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Návrh Spojených států, aby mírové síly OSN, jež by měly být vyslány na východ Ukrajiny, byly rozmístěny i na hranicích s Ruskem v neděli důrazně odmítla předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. Blízká spolupracovnice prezidenta Vladimira Putina tuto iniciativu označila za nelogickou, uvedla agentura Interfax.

"Nevidím v tom návrhu žádnou logiku," řekla předsedkyně Rady federace novinářům v turkmenské metropoli Ašgabatu, kde je na návštěvě. Reagovala tak na prohlášení amerického ministerstva zahraničí, že Washington je pro rozmístění mírových sil OSN na celém území Donbasu, včetně hranic Ukrajiny s Ruskem, a pro poskytnutí širokého mandátu této misi.

Putin začátkem minulého týdne oznámil, že Rusko bude usilovat o vyslání mírových sil OSN na východoukrajinský Donbas, kde by tyto síly měly chránit evropské pozorovatele dohlížející na příměří. Podle něj by tyto síly měly být na frontové linii oddělující znepřátelené strany a chránit tam pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Myšlenku pozvání mezinárodních mírových jednotek na Donbas nastolil před dvěma lety ukrajinský prezident Petro Porošenko, avšak s tím, že na misi by se podle něj nemohli podílet ruští "agresoři" a že by bylo nejlepší, aby šlo o policejní misi Evropské unie. Rusko zareagovalo tehdy odmítavě, Evropská unie zdrženlivě.

Putin připustil, že takzvané modré přilby OSN by mohly být umístěny i na jiných místech Donbasu, na nichž působí pozorovatelé OBSE. Rozmístěny by ale mohly být jen po stažení sil a těžkých zbraní a se souhlasem povstalců.

"Jestliže činitelé OBSE nebudou pouze na frontové linii a budou se pohybovat na území Donbasu, pak mírové síly je budou přirozeně doprovázet na celém teritoriu a chránit je," řekla Matvijenková. "Ti, kteří by chtěli obyvatele samozvané Doněcké a Luhanské republiky obehnat ostnatým drátem či je obklíčit, anebo je prostě zničit... neuspějí. Myslím, že to nikdo nemůže udělat, to se nestane," dodala podle Interfaxu.

síly OSN v Jižním Súdánu, ilustrační foto - Foto: archiv OSN

 

,

17. září 2017