Průzkum veřejného mínění

Češi podporují EU méně než Slováci a Maďaři. NATO nám nevadí, USA ano

Průzkum veřejného mínění
Češi podporují EU méně než Slováci a Maďaři. NATO nám nevadí, USA ano

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Češi podporují členství své země v EU méně než Slováci a Maďaři, naopak nejnižší podpora NATO je ze zmiňovaných tří středoevropských zemí na Slovensku. Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění, které si objednala slovenská nevládní organizace Globsec policy Institute a jejichž výsledky zveřejnila ve středu.

V Česku ve srovnání se Slovenskem a Maďarskem podle sondáže tradičním mediím důvěřuje nejméně obyvatel. Členství v EU za dobrou věc označilo v České republice 32 procent respondentů, zatímco ve zbylých dvou zkoumaných zemí stejný názor vyslovila shodně více než polovina dotazovaných.

Negativní názor na EU mělo 24 procent Čechů, na Slovensku to bylo 14 procent a v Maďarsku pouze osm procent respondentů. Naopak, členství NATO podporuje podle průzkumu nejméně obyvatel na Slovensku, a to 30 procent. V Česku to bylo 44 procent a v Maďarsku 47 procent.

„Česká republika je nejvíce euroskeptickou ze zkoumaných zemí. Zároveň ovšem Češi podporují prozápadní orientaci své země a vidí členství v NATO pozitivně,“ uvedli autoři projektu.

Z průzkumů veřejného mínění také vyplývá, že jen zlomek obyvatel zmiňované trojice států podporuje proruskou orientaci své země. Podle sondáže většina Čechů i Slováků a 39 procent Maďarů negativně vnímá roli Spojených států v Evropě.

Může za to dezinformace a propaganda

Většina obyvatel tří zkoumaných zemí sice důvěřuje tradičním mediím, v Česku je ale nejvíce zastánců (24 procent respondentů) alternativních medií, které jsou podle institutu nástrojem pro šíření dezinformací.

„Situace v České republice týkající se vlivu dezinformačních kampaní a proruských medií je asi nejvážnější v celém regionu střední Evropy,“ uvedl Jakub Janda z nevládní organizace Evropské hodnoty, která se na projektu podílela.

Podle institutu Globsec je potřeba, aby země například uznaly existenci problému ruské propagandy, dále vypracovaly komunikační strategii na obranu a prosazování hodnot či přizpůsobily vzdělávací systém na ochranu mladé generace před informační válkou.

,

8. září 2016