Oběti útoku v Sýrii vykazují znaky zásahu sarinem a chlórem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Oběti úterního útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují příznaky toho, že byly zasaženy nejméně dvěma různými chemickými látkami. Jedna z nich může být sarin, druhá chlór. Informovala o tom ve středu mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) Iveta Polochová.
„Tým Lékařů bez hranic, který poskytuje podporu urgentnímu příjmu v nemocnici v Báb al-Hávě v syrské provincii Idlib, potvrdil, že symptomy pacientů z Chán Šajchúnu odpovídají vystavení neurotoxinu jako je například sarin,“ upozornila Polochová. Osm přijatých pacientů mělo mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev, upřesnila.
Pracovníci MSF navštívili i další nemocnice, kde zdravotníci ošetřovali oběti útoku. Poté informovali, že „oběti byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje, že tito pacienti byli vystaveni chlóru“.
Nemocnici v obci Báb al-Háva na syrsko-turecké hranici, tedy asi 100 kilometrů severně od Chán Šajchúnu, poskytli zástupci MSF léky a protilátky k ošetření pacientů a také ochranné oblečení pro zdravotnický personál urgentního příjmu.
RAW footage – Gas Attack in Syria / Chemical Weapons used against civilians https://t.co/P2SbaEppxR с помощью @YouTube СВІТ!!!Прокидайся!
— Раиса Шматко (@55Raisa) 4. dubna 2017
Lékaři bez hranic sami provozují čtyři zdravotnická zařízení v severní Sýrii a dalších více než 150 jich podporují po celé zemi.
Chlór byl poprvé použit jako bojový plyn za první světové války Německem. Sarin využil například v roce 1988 tehdejší irácký diktátor Saddám Husajn proti odbojným Kurdům a také japonská náboženská sekta Óm šinrikjó k teroristickému útoku v tokijském metru v 90. letech.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.