Čeká Rusko nová perestrojka? Putin vidí předvolební manipulace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Během ruské předvolební kampaně docházelo k „pokusům o manipulaci“ s veřejným míněním. Den před nedělními parlamentními volbami to novinářům řekl ruský prezident Vladimir Putin. Americká média označují nadcházející volby za test pro vládní stranu Jednotné Rusko a podle amerického analytika Paula Gobla opoziční předáci přirovnávají současnou situaci ke konci sovětských časů.
Putin se během návštěvy Kyrgyzstánu, kde je na summitu Společenství nezávislých států, rozhovořil na volební téma. V domácích parlamentních volbách podle agentury TASS odmítl podpořit konkrétní stranu, ačkoli jeho politický program je vlastní vládní straně Jednotné Rusko, kterou Kreml podporuje. Očekává se, že získá až polovinu veškerých hlasů a jasně obhájí svou vládní pozici.
Putin se navzdory tomu obává, že do průběhu voleb mohou zasáhnout předvolební manipulace veřejností, o jejichž původcích se podrobněji nezmínil. Západ přitom právě manipulaci míněním Rusů prostřednictvím mediální propagandy či umlčování opozičních lídrů vyčítá právě šéfovi Kremlu.
Předvolební průzkumy ale ukazují na jednoznačné vítězství Jednotného Ruska, přestože strana zaznamenala za poslední měsíc mírný pokles v preferencích. Teď by vládní straně dalo hlas 39 až 41 procent lidí, zatímco před měsícem to bylo 44 až 47 procent Rusů. Americké televize NBC citovala údaje od konzultantské a analytické společnosti Teneo.
Slabá a roztříštěná ruská opozice se podle všech průzkumů do Státní dumy nedostane. Navzdory pokusům o sjednocení kandidátky jdou hlavní opoziční strany Jabloko a Parnas do voleb samostatně. Nejpopulárnější opozičník Alexej Navalnyj kvůli podmínce za údajnou zpronevěru kandidovat nesmí a jeho protikorupční Strana pokroku úřední registraci nedostala.
Blížící se parlamentní volby označila NBC jako test pro Jednotné Rusko. Americký sloupkař analytik Paul Goble, který se zabývá ruskou politikou, přirovnal na svém blogu současnou situaci před volbami ke konci sovětské éry. „Mnoho opozičních předáků říká, že volby do Dumy se podobají těm ke konci sovětských časů, a tudíž nevyhnutelně povedou k nové perestrojce,“ napsal.
Americká kampaň? Dělají z Ruska impérium zla, tvrdí Putin
Ruský lídr se rovněž vyjádřil k vyhrocené kampani v USA, v níž podle něho velmi často zaznívají odkazy na jeho zemi. Putin prohlásil, že ačkoli doufá, že je to odraz rostoucího významu Ruska, spíše podle něho jde o manipulativní snahu vytvořit obraz „impéria zla“ a přesvědčit o něm americkou veřejnost.
„Pečlivě sledujeme události ve Spojených státech a své sympatie směřujeme k těm, kteří dávají veřejně najevo snahu budovat s Ruskem vyrovnaný vztah,“ pronesl Putin.
Pozitivní slova směrem k ruskému vůdci již několikrát adresoval Trump, zatímco jeho soupeřka Hillary Clintonová je k Rusku a politice jeho prezidenta daleko kritičtější, například s ohledem k anexi ukrajinského Krymu.
Putin se v neděli vyjádřil i k tématu Ukrajiny, když prohlásil, že je Rusko připraveno pokračovat v kontaktech s ukrajinským vedením.