Opoziční poslanci chtějí rozpustit sněmovnu. Koalice je proti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koaliční poslanci chtějí ve sněmovně pokračovat beze změny a na další schůzi dál prosazovat vládní zákony. Opozici se to ale příliš nelíbí a byla by pro, aby se současná koaliční krize vyřešila předčasnými volbami. TOP 09 se bude snažit vyvolat mimořádnou schůzi, na které by se rozpustila sněmovna.
„TOP 09 žádá vypsání mimořádných voleb v nejkratším možném termínu. Budeme usilovat o to, aby v nejbližší možné době byla svolána mimořádná schůze, na které se sněmovna rozpustí, a požádáme o vyhlášení mimořádných voleb nejlépe ještě v červnu. Protože pokud mají být mimořádné volby, tak termín musí být co nejbližší,“ uvedl po jednání zástupců poslaneckých klubů Michal Kučera (TOP 09).
Podporu pro tento krok by našel ještě u opoziční ODS a KSČM. „KSČM už v lednu usilovala o to, aby se špičky politických stran zastoupeny v Poslanecké sněmovně sešly a jednaly o přijetí ústavního usnesení o rozpuštění sněmovny, a to z důvodu, že dosavadní vládní strany nejsou už schopny dále přinášet veřejnosti, občanům, republice nic nového. A že nejlepším řešením by byly předčasné volby,“ podpořil ho předseda poslaneckého klubu KŠČM Pavel Kováčik.
Pokud se opozici podaří svolat mimořádnou schůzi, s největší pravděpodobností se jí ale nepodaří prohlasovat její program. Koaliční strany jsou totiž proti rozpuštění sněmovny a předčasným volbám a od 16. května chtějí začít projednávat předlohy ve druhém a třetím čtení. Hnutí ANO označilo za svoji prioritu novelu insolvenčního zákona, ČSSD zase zákoník práce.
„Vládní koalice a její kluby se shodly na tom, že nemají zájem na předčasných volbách. Některé opoziční strany avizovaly, že by usilovaly o kroky, které by mohly vést k vyvolání předčasných voleb,“ okomentoval průběh schůzky předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). A nepodpořilo by je ani hnutí Úsvit. „Pokud se mělo mluvit o předčasných volbách, tak to mělo být opravdu před půl rokem. V současné době je tady spousta zákonů, které je třeba dodělat. A pokud je vůle, pojďme je dodělat,“ uvedl poslanec Marek Černoch (Úsvit).
Zástupci poslaneckých klubů se sešli, protože premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý oznámil, že podá demisi vlády. Důvodem je ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten čelí dlouhodobé kritice zejména kvůli nákupu nedaněných jednokorunových dluhopisů od firmy Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Týdeník Echo jako první upozornil, že Babiš kvůli možnému krácení daní čelí trestnímu oznámení a navíc neměl mít na základě prohlášení o příjmech a majetkových přiznání na jejich nákup dostatek legálních peněz.