Čína žádá zakázku na dostavbu Dukovan. Bez výběrového řízení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čína chce postavit další blok Jaderné elektrárny Dukovany a žádá po Česku, aby zakázku přidělila automaticky některé z čínských firem bez výběrového řízení. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN) s odkazem na návrh společných česko-čínských projektů, které má deník k dispozici. Takový postup ale ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek odmítá. O zakázku mají zájem společnosti z celkem šesti zemí, výběrové řízení nebylo ještě vyhlášené.
Česko a Čína připravují seznam projektů, na kterých by v budoucnu mohly obě země spolupracovat. Dokument plánují slavnostně podepsat na listopadovém summitu zemí střední a východní Evropy a Číny, který se uskuteční v lotyšské Rize. Text zmiňuje projekty v infrastruktuře, realitách, potravinářství i cestovním ruchu. Nejdůležitější však je čínský požadavek postavit v Česku jadernou elektrárnu.
Mládek pro HN potvrdil, že tím mají Číňané na mysli právě dostavbu pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Takový požadavek však označil za nepřijatelný s tím, že Česko nemůže Číně takovou zakázku jednoduše naservírovat.
Stavba nového bloku v Dukovanech zatím není definitivně rozhodnutá, Česko nicméně vyzvalo k předložení nabídky firmy z šesti zemí, vedl Číny i ze Spojených států, Francie, Rusku, Japonska a Jižní Koreje.
„Tlak je velký, ale nesetkal jsem se s tím, že by to někdo chtěl takto černé na bílém jako Čína,“ prohlásil pro HN Mládek s tím, že všechny oslovené státy velmi silně lobbují, aby zakázku dostaly.
Ministr i další zdroj z vlády deníku potvrdili, že Česko neustoupí ze svého záměru rozhodnout o stavbě elektrárny ve výběrovém řízení. Mládkovi úředníci se proto snaží, aby se tento projekt nedostal na konečnou verzi seznamu společných projektů, který má být hotový před summitem v Lotyšsku.
Česko oslovilo v rámci přípravy výběrového řízení tři čínské společnosti, nabídka nakonec nejspíš přijde jen od jedné. Jak už dříve uvedl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller, nabídku pravděpodobně pošle státní společnost CGN. Ta se má podílet menšinově i na plánované výstavbě jaderné elektrárny ve Velké Británii, což u nové konzervativní vlády vyvolalo vážnou otázku o bezpečnosti státu a celá zakázka se ocitla v ohrožení. Peking vyhrožoval Londýnu změnou obchodních vztahů a vláda nakonec s některými bezpečnostními dodatky projekt schválila.