Rasismus na úřadu vlády? Romové mají být identifikování podle vzhledu

Rasismus na úřadu vlády? Romové mají být identifikování podle vzhledu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Liberec zatím nepošle na úřad vlády zprávu o stavu romské menšiny za svůj region, jež už léta slouží jako podklad pro celonárodní zprávu. Metodiku doporučovanou úřadem vlády považuje náměstek pro sociální oblast Ivan Langr (Změna pro Liberec) za nehumánní. Náměstek ve středu zaslal žádost o stanovisko ministra pro lidská práva a také veřejné ochránkyně práv.

„Chceme se ujistit, zda je opravdu akceptovatelné zakládat monitorovací dokumenty podobného typu na antropologii, na zobecňování sociálních vzorců. A zda je toto vše v souladu s oficiální politikou lidských práv v ČR,“ uvedl Langr v komentáři, který zaslal médiím.

Vadí mu doporučení z úřadu vlády v metodickém pokynu. Podle Langra se v něm každoročně radí sociálním pracovníkům, úředníkům na obcích, ředitelům škol i učitelům identifikovat příslušníky romského etnika „na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů.“ Langr se domnívá, že je tím vládní úředníci nabádají stanovit si vlastní soubor jakýchsi viditelných poznávacích znaků tělesných či fyzických, jimiž mají určovat, kdo je Rom a kdo není. A vykazovat takové výsledky do oficiálních statistik.

„Není asi nic proti ničemu, pokud monitorujeme kvalitu života národnostních či etnických menšin a jejich vzájemné soužití s majoritou a pokud přitom užíváme kvalifikované odhady počtů od organizací, které s nimi pracují jako s cílovými skupinami. Nemůžeme ale vytvářet falešné statistiky členů menšiny dle pomyslných viditelných rysů, zobecnělých vzorců chování či sociálních návyků a tlačit na jejich základě ty, kteří takovému schématu (možná) odpovídají, do škatulky, v níž sami být odmítají,“ uvedl Langr.

Kategorizovat příslušnost k menšině na základě vzhledu člověka je podle Langra v 21. století po všech zkušenostech s holokaustem nehumánní, nebezpečné, ba odporné - shutterstock

Ve svém komentáři zmínil i starý sovětský válečný film, kde příslušník SS postupoval podél zástupu zajatců a zkoumáním tváře a tvaru nosu určoval, kdo je židovského původu a kdo nikoli. „Nešlo přitom o uměleckou licenci, ale o zobrazení skutečného počínání založeného na praktikách nacistické pseudovědy a jejích nadšených vyznavačů – esesmanů. Jak se od toho liší antropologické pozorování Romů? Patrně vůbec nijak, je to fakticky totéž,“ napsal ve svém komentáři Langr. Kategorizovat příslušnost k menšině na základě vzhledu člověka je podle něj v 21. století po všech zkušenostech s holokaustem nehumánní, nebezpečné, ba odporné.

,

8. března 2017