Máme pravdu. Věříme v hlasování
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nebýt snahy Madridu vzít regionům v posledních letech nejrůznější pravomoci, nejspíš by se referendum o nezávislosti Katalánska letos vůbec nekonalo. Byť tedy zatím není jisté, že se konat opravdu bude. Španělský Ústavní soud jeho pořádání pozastavil. Síly toužící po samostatném Katalánsku se ale nevzdávají. „Jsme přesvědčeni, že jednáme v souladu s ústavou a že nám dá soud za pravdu,“ říká v rozhovoru pro Týdeník ECHO hlavní koordinátor strany Demokratická konvergence Katalánska, která je součástí vládní strany Konvergence a jednota (CiU), Josep Rull.
Katalánský prezident Artur Mas koncem září svolal hlasování o nezávislosti Katalánska, španělská vláda však vzápětí docílila dočasného zrušení svolávacího dekretu. Čekali jste tak rychlou reakci Madridu?
Ano. Španělská vláda dávala předem na srozuměnou, že jakmile prezident Mas dekret podepíše, obrátí se neprodleně na Ústavní soud.
I soud reagoval nebývale rychle. Ani to vás nepřekvapilo?
Ještě nikdy za posledních 35 let, kdy je v platnosti španělská ústava, se nestalo, že by se soudci sešli k nějakému případu v takové rychlosti, čili lze říci, že to bylo velmi neobvyklé.
Co se bude dít teď? Jaké budou další kroky katalánské vlády?
Je důležité zdůraznit, že nejde o konečný verdikt soudu. Je to jen dočasné pozastavení. Již jsme soudu zaslali odvolání, v němž argumentujeme, proč by měl vzít zpět zrušení hlasování. Soud nyní bude muset naše námitky prostudovat a odpovědět na ně. Věříme, že naše argumenty vyslyší, takže budeme moci 9. listopadu hlasovat.
Je možné provést hlasování, aniž by bylo v rozporu s ústavou?
Jsme přesvědčeni, že plánované referendum je zcela legální a neodporuje španělské ústavě ani katalánskému autonomnímu statusu. Proto také věříme, že soud nakonec rozhodne v náš prospěch.
Dobře, ale bude se hlasování konat i v případě, že soud svůj dočasný zákaz nezruší?
O takové variantě zatím vůbec neuvažujeme. Jakmile budeme znát verdikt, sejdou se všechny politické strany, které podporují konání plebiscitu, a rozhodnou společně o dalším postupu.
Jaký dopad bude mít referendum, pokud jeho výsledky nebudou závazné?
Smyslem hlasování je zjistit vůli občanů, pokud jde o vztah Katalánska a Španělska. Jakmile ji budeme znát, bude možné se španělskými a evropskými institucemi zahájit dialog o tom, jak upravit vztah Katalánska a Španělska podle výsledků referenda.
Jaké jsou hlavní důvody, proč usilujete o odtržení Katalánska?
Je jich celá řada. V posledních letech zahájila španělská vláda nekompromisní proces recentralizace s cílem oslabit rozhodovací schopnost autonomních oblastí, zejména Katalánska. Tento recentralizační program má zásadní dopad nejen na ekonomický vývoj Katalánska, ale i na vývoj společenský, na naše kulturní a jazykové kořeny. Toto úsilí španělské vlády omezit pravomoci katalánské vlády, utlumit ekonomiku a finanční sektor regionu, v důsledku čehož došlo ke zhoršení situace v sociální oblasti, přišlo po 35 letech snah dosáhnout dohody, která by umožnila harmonické soužití Katalánska a Španělska ve společném státě. Mnoho lidí to nyní vede k tomu, že si přejí, aby se o budoucnosti Katalánců rozhodovalo v Katalánsku, ne ve Španělsku.